Zasłużone siostry

W gabinecie prezydenta Rafała Dutkiewicza odznaczone zostały medalami "Zasłużony dla miasta Wrocławia" Małgorzata Wanke-Jakubowska i Maria Wanke-Jerie.

- Mamy do czynienia z osobami, które całym sercem dedykowane są promocji Wrocławia i niezwykle wspierają wszystkie sprawy wrocławskie, a jednocześnie robią to bardzo pozytywnie, nie wchodząc w spory i kłótnie tylko pokazując jasną stronę naszego miasta. Stąd moje przekonanie, że obie panie są zasłużone dla Wrocławia - mówił "Gościowi Wrocławskiemu" prezydent Rafał Dutkiewicz.

Małgorzata Wanke-Jakubowska i Maria Wanke-Jerie pracowały w biurze informacji i promocji Uniwersytetu Przyrodniczego (kiedyś Akademia Rolnicza). - To było pierwsze takie biuro we Wrocławiu i drugim lub trzecim w Polsce. Uczelnie przed dwudziestu laty zupełnie nie potrafiły jeszcze funkcjonować na rynku medialnym - nie miały rzeczników prasowych, nie miały profesjonalnych biur promocji, a my miałyśmy już trochę doświadczenia i wiedzy - mówi M. Wanke-Jakubowska.

Panie przez cztery lata współpracowały z ministrem nauki prof. Andrzejem Wiszniewskim jako doradczynie ds. promocji nauki. - W tym czasie byłyśmy współautorkami pierwszego raportu o stanie nauki w Polsce - dodaje M. Wanke-Jerie. Szczególnych umiejętności promocyjnych wymagało przystąpienie Polski do Piątego Programu Ramowego Unii Europejskiej. - Wtedy jeszcze nasz kraj do UE nie należał. Można powiedzieć, że polska nauka w strukturach europejskich była pierwsza. Jesteśmy dumne, ze w tym procesie uczestniczyłyśmy - zaznacza pani Małgorzata.

Jako swoje kolejne osiągnięcia siostry wymieniają integrację środowiska akademickiego stolicy Dolnego Śląska, pozyskiwanie kandydatów na studia w całej Polsce i kreowanie Wrocławia jako silnego ośrodka akademickiego w kraju. - Dzięki współpracy i wspólnej promocji zyskali wszyscy. Tych inicjatyw było bardzo dużo i nie sposób ich wszystkich wymienić. Wśród nich był "Wrocławski indeks", Targi Edukacyjne, Wspólna inauguracja roku akademickiego. To wszystko wciąż funkcjonuje - wymienia pani Maria.

W ostatnich dwóch latach - już na emeryturze - panie zaangażowały się w projekt internetowego tygodnika opinii, stworzonego przez Eryka Mistewicza - "Wszystko, co najważniejsze". Został im powierzony dział "Wrocław 2050". - Napisałyśmy wstęp i pozyskiwałyśmy autorów. Dzisiaj jest ich blisko 50 zajmujących się bardzo szerokim przekrojem tematów. Można powiedzieć, że naszą miłość  do Wrocławia przelewamy tam poprzez nasze teksty.

Maria Wanke-Jerie i Małgorzata Wanke-Jakubowska są aktywnymi użytkowniczkami Twittera. O wszystkich rzeczach, którymi się zajmują, mówią, że angażują się z radością i satysfakcją. - Nam sprawia radość, gdy widzimy wyjątkowość Wrocławia, jego dynamiczny rozwój i to, co go wyróżnia - atmosferę wzajemnego szacunku - zgodnie puentują.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..