Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Solidarność Walcząca, jakiej nie znałeś

10 grudnia w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbędzie się premiera wyjątkowego filmu dokumentalnego o historii najbardziej radykalnej organizacji walczącej z komunizmem - Solidarności Walczącej.

"SW-Historia Solidarności Walczącej" to nietuzinkowy projekt wyreżyserowany przez Pawła Przewoźnego, mieszkającego na Podlasiu, ale zafascynowanego wrocławską walką SW, , którą w czerwcu 1982 r. założył Kornel Morawiecki.
 
- Zamysłem filmu jest przekazanie młodzieży tej często pomijanej historii, dlatego też narzędzia przekazu są odpowiednie. Do współpracy przy filmie zaprosiłem muzyków, dzięki temu powstała wyjątkowa bardzo współczesna ścieżka dźwiękowa oparta na dubstepie, rapie i rocku - mówi 25-letni reżyser.
 
W filmie można zobaczyć także wiele materiałów archiwalnych, które łączone są ze scenami fabularyzowanymi oraz efektami specjalnymi. W dokumencie wypowiadają się zarówno znani oraz ci prawie zapomniani działacze SW.
 
- Nie znałem komunizmu. Dzięki pracy przy tym filmie mogłem chociaż po części poczuć to, co czuli kiedyś działacze opozycji i właśnie ten klimat starałem się przenieść na ekran - tłumaczy P. Przewoźny.
 
Jak zapowiada, każdy, kto nie zna lub nie pamięta komunizmu i walki z tym systemem, będzie w ogromnym szoku po tym, co zobaczy na filmie.
 
- Chciałem upamiętnić ludzi walczących o niepodległość i uświadomić młodzież, że wolność nie jest nam dana na zawsze. A „Solidarność Walcząca” ma w naszej wolności wielki wkład. Często pomijana albo zapominana w temacie walki i obalenia komunizmu. Ja wiem, że bez tych ludzi nasz kraj byłby przegrany. Ty też to zrozumiesz po filmie - oświadcza reżyser i zaprasza.
 
Premiera filmu odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia 10 grudnia o godzinie 18. Po premierze odbędzie się krótki koncert hip-hop, oraz debata z gośćmi specjalnymi.
 
Istnieje możliwość zorganizowania pokazu w szkole (zgłoszenia pod underpoczta@gmail.com). Film zostanie przesłany także na kilka festiwali filmowych, a w przyszłym roku planowane jest wydanie na płycie.
 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy