Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wrocław jest wdzięczny

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wręczone zostały pierwsze w historii Honorowe Odznaki Wrocławia "Wratislavia Grato Animo". Złotą odznakę otrzymał kard. Henryk Gulbinowicz.

Na sesję do Sali Wielkiej Ratusza zostali zaproszeni liczni goście. Wśród nich m. in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski oraz przedstawiciele kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

- Nie spodziewałem się, że dostąpię takiego zaszczytu, że otrzymam ten medal dzisiaj, gdy starość przyciska mnie bardzo mocno - mówił w przemówieniu po wręczeniu złotej odznaki kard. Henryk Gulbinowicz. Metropolita senior archidiecezji wrocławskiej opowiadał zebranym o momencie, gdy dowiedział się o decyzji papieża Pawła VI o skierowaniu go do pracy na Dolnym Śląsku. Przyznał, że w pierwszej chwili odpowiedział kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, że się nie nadaje. Ostatecznie jednak poprosił księdza prymasa o błogosławieństwo na posługę w nowym dla siebie miejscu. - Pomódlcie się za starego, żeby, gdy pójdzie na sąd Boży, się obronił - poprosił na zakończenie.

Odznaką drugiego stopnia została odznaczona wieloletnia dyrektor Opery Wrocławskiej prof. Ewa Michnik. To jej Wrocław zawdzięcza remont budynku opery oraz megawidowiska operowe, które spopularyzowały tę formę wśród mieszkańców miasta. - Bardzo serdecznie chciałam podziękować za to wyróżnienie. Nie przypuszczałam, że je dostanę. Bardzo się cieszę - mówiła. Wspominała, że jest związana z Wrocławiem od 1975. - To miasto jest dla mnie bardzo ważne i bardzo je kocham. Myślę, ze udało mi się zrealizować wiele rzeczy, o których marzyłam. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim państwu, którzy mi pomagali. Spotkałam bardzo dużo życzliwych ludzi.

Trzecią odznaczoną osobą - odznaką trzeciego stopnia - jest dr hab.Ewę Grygar, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dyrygentka oraz jurorka konkursów i przeglądów chóralnych.

Honorowe Odznaki Wrocławia "Wratislavia Grato Animo" (Wrocław z wdzięcznością) przyznano po raz pierwszy w historii. Jest to wyróżnienie przyznawane za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia.
Konwent odznaczenia wyróżnia trzy stopnie Odznaki: I stopnia - złota, II stopnia - srebrna, III stopnia - brązowa. Uhonorowani mogą być obywatele Rzeczypospolitej Polskiej lub cudzoziemcy, a także polskie lub zagraniczne organizacje i  instytucje. Wyróżnienie przyznaje prezydent Wrocławia po zasięgnięciu opinii konwentu.

Uroczystą ceremonię poprzedzi odsłonięcie popiersia Eugeniusza Geta-Stankiewicza dłuta Tomasza Rodzińskiego, które odbędzie się w Galerii Sławnych Wrocławian w Ratuszu, Sali Mieszczańskiej.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama