Nowy numer 42/2020 Archiwum

Taka lokata się opłaca

Ten bank jest siódmą taką instytucją w kraju. Od dzisiaj mamy karmiące mogą podzielić się nadmiarem pokarmu i pomóc noworodkom, które nie mogą być karmione przez swoje mamy tuż po porodzie.

Jak zaznacza prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, dowody naukowe wskazują, że żywienie mlekiem kobiecym we wczesnym etapie życia dziecka ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i rozwoju. - Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka - zarówno zdrowego, jak i chorego, ponieważ zaspokaja wszystkie potrzeby odżywcze noworodków, a ponad to zawiera unikalne bioaktywne składniki - mówi.

Pani profesor zachęca jednocześnie wszystkie mamy, które mają więcej pokarmu niż potrzebują ich dzieci do honorowego oddawania. - Dla najbardziej potrzebujących pacjentów, wcześniaków i noworodków chorych, mleko kobiece ma wartość cennego leku, a nie zawsze mogą go otrzymać od własnej mamy.

Program Regionalnego Banku Mleka zakłada gromadzenie, badanie i pasteryzację nadmiaru mleka, pozyskanego od matek dzieci urodzonych w szpitalu, ale również od kobiet, które zgłoszą swoją chęć oddania mleka i przejdą odpowiednie badania. Mleko z banku przeznaczone zostanie w pierwszej kolejności dla noworodków urodzonych przedwcześnie.

Przedsięwzięcie realizowane przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej oraz Fundację Bank Mleka Kobiecego, jest współfinansowane z budżetu Miasta Wrocławia. Dzięki temu możliwy był zakup nowoczesnego sprzętu m.in pasteryzatora, aparatu do badania składu pokarmu oraz urządzeń chłodniczych do bezpiecznego przechowywania mleka.

- Cieszymy się jako Fundacja z powstania nowego banku mleka o zasięgu regionalnym. Wierzymy, że działalność Regionalnego Banku Mleka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu potwierdzi korzyści polegające na skróceniu czasu hospitalizacji oraz obniżeniu kosztów leczenia płynących ze zmiany modelu żywienia wcześniaków, które wykazał już program realizowany w banku mleka w Toruniu - mówi dr Aleksandra Wesołowska, Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Przekonuje jednak, że potrzebne są rozwiązania systemowe i regulacje prawne. Zapewni to nieograniczony dostęp do mleka kobiecego dla dzieci najbardziej potrzebujących w całym kraju.

W 2016 roku miasto dofinansowało bank mleka (wyposażenie w pasteryzator, urządzenia chłodnicze i do analizowania składu) kwotą niemal 320 tys. zł oraz wsparło zakup zestawu endoskopowego (HEOS) kwotą 83 tys. zł. W sumie w latach 2008-2016 miasto wsparło opiekę nad mamami i dziećmi (w ramach programu "Zdrowa matka i dziecko") kwotą ponad 4,5 mln zł.

Więcej na temat banku w pierwszym noworocznym numerze "Gościa Wrocławskiego" z datą 8 stycznia 2017.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama