Nowy numer 39/2022 Archiwum

Na ostatniej adwentowej prostej

- Zostało nam kilkadziesiąt godzin Adwentu. Wykorzystajmy je tak, by zobaczyć w Maryi źródło łaski. Nauczmy się zwracać do Boga za Jej pośrednictwem - mówił o. Dariusz Kropacz do studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego w czasie ich Adwentowego Dnia Skupienia.

Podczas konferencji paulin tłumaczył, że Pan Bóg nie zostawia człowieka samego, ponieważ dał mu obietnicę, że potomek niewiasty zmiażdży głowę wężowi. Każdy z nas jest zraniony grzechem pierworodnym, ale Bóg się żadnym grzechem nie gorszy.

- W serce człowieka wlał się egoizm, gdy zerwał on owoc z drzewa poznania dobra i zła. Wiemy, że Ewa sprowadziła na człowieka śmierć, ale nowa Ewa, czyli Maryja, zrodziła Dawcę życia. To właśnie przez kobietę realizuje się w pełni plan zbawienia - mówił o roli Matki Bożej o. Dariusz Kropacz.

Kapłan podkreślił, że Maryja została wyniesiona ponad wszystkich aniołów i wskazuje nam drogę do Boga.

- W Starym Testamencie jest wiele kobiet, które prezentują figurę Maryi. To niewiasty waleczne, walczące o życie swoje i swojego narodu. Izrael zwycięża swoich wrogów dzięki kobietom. Widzimy to w postaciach takich jak np. Judyta, czy Debora - opowiadał zakonnik.

Podając za wzór osobę Matki Najświętszej stwierdził, że nie szczędziła swojego życia, by wypełniać Boży plan. Nigdy nic nie postawiła ponad relację z Bogiem. A Stwórca powołuje nie tych najlepszych w oczach ludzkich, ale tych, których sobie upodobał.

- Słowo Boże nam pokazuje, że Maryja nie przyjmowała wszystkiego "na ślepo", ale wchodziła w dialog z Bogiem. Pytała i po otrzymywaniu odpowiedzi, realizowała plan. A Bóg w swojej miłości tak uczynił, iż od historii skromnej, bardzo młodej niewiasty rozpoczął w pełni historię zbawienia - oświadczył o. Dariusz.

Zachęcał, by zwracać się do Niej z wszelkimi prośbami i problemami. Ona bowiem przeżyła mękę swojego Syna i, jak wielu świętych Kościoła mówiło, jest najkrótszą drogą do samego Boga.

- Widzimy współczesną potrzebę zapatrzenia się w Matkę Bożą. Zostało nam kilkadziesiąt godzin Adwentu. Wykorzystajmy je tak, by zobaczyć w Maryi źródło łaski. Nauczmy się zwracać do Boga za Jej pośrednictwem. Ona, mówiąc „fiat”, zapoczątkowała historię naszego zbawienia - tłumaczył ojciec paulin.

Zaznaczył, że osoba Matki Przenajświętszej ma nas, grzeszników, doprowadzić do tego, by oddawać chwałę Bogu na Jej wzór.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy