Kryzys migracyjny okiem Kościoła

Ukazał się ósmy międzynarodowy raport poświęcony katolickiej nauce społecznej na świecie. Tym razem podjął problem migracji. Swój wkład miało w nim wrocławskie Obserwatorium Społeczne.

Raport jest owocem współpracy pięciu ośrodków analityczno-badawczych: Międzynarodowego Obserwatorium kard. Van Thuân’a w Trieście (Włochy), Fundacji Pawła VI w Madrycie (Hiszpania), Centrum Badań Etyki Społecznej w Buenos Aires (Argentyna), Centrum Myśli Społecznej Kościoła przy Uniwersytecie św. Pawła w Peru oraz Fundacji Obserwatorium Społeczne we Wrocławiu.

W publikacji poruszono problem migracji. Ponadto raport zawiera omówienie nauczania społecznego papieża Franciszka, opis problemów społecznych w świecie z punktu widzenia katolickiej nauki społecznej oraz kalendarium wydarzeń z roku 2015, które miały znaczenie dla rozwoju myśli społecznej Kościoła.

Redaktorami odpowiedzialnymi za przygotowanie raportu są abp Giampaolo Crepaldi, arcybiskup Triestu, były sekretarz watykańskiej rady Iustitia et Pax, Stefano Fontana, autor wieli publikacji z zakresu katolickiej nauki społecznej i dyrektor Międzynarodowego Obserwatorium kard. Van Thuân’a w Trieście.

W przygotowaniu raportu udział wzięli przedstawiciele wymienionych wyżej instytucji w tym ks. dr Grzegorz Sokołowski z Obserwatorium Społecznego we Wrocławiu, które zostało przyjęte do międzynarodowej sieci instytucji i centrów badań w zakresie katolickiej nauki społecznej (Cardinal Van Thuân International Network). Jej celem jest, oprócz prowadzenia badań, także propagowanie myśli społecznej Kościoła w różnych kontekstach kulturowych.

- Za każdym razem raport traktuje o aktualnych zagadnieniach na świecie. Tym razem stwierdzono, że najbardziej zasadniczy problem dotyczy migracji, więc przedstawiono podejście do tej kwestii katolickiej nauki. Pokazaliśmy, jak na to patrzy Kościół - mówi „Gościowi Wrocławskiemu” ks. dr Grzegorz Sokołowski.

Przygotowując cześć polską do tego raportu przeanalizowano dyskusję, jaka toczyła się w Polsce na temat migracji czy uchodźców.

- Podaliśmy rozwiązania, jakie zastosowano w naszym kraju, czyli zasadniczą rolę państwa i wspomagającą ze strony Kościoła - opisuje ks. dr Grzegorz Sokołowski.

Polski kapłan dodaje, że uwzględniono w polskiej części m.in zbieranie funduszy dla uchodźców przez takie organizacje jak Caritas czy Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zaprezentowano jasne stanowisko Episkopatu, które mówi o podstawowych działaniach i odpowiedzialności podejmowanej w tej kwestii przez państwo oraz o wsparciu ze strony Kościoła.

- Cała publikacja ma ponad 200 stron i jest bardzo ceniona wśród badaczy katolickiej nauki społecznej. W poprzednim, siódmy raporcie także współpracowaliśmy jako Obserwatorium Społeczne, ale teraz włączono nas oficjalnie do sieci centrów badań w tej dziedzinie - podkreśla ks. Sokołowski.

To bardzo ważne polskie wejście we współpracę międzynarodową i pokazanie światu, jak funkcjonuje katolicka nauka społeczna na polskim gruncie i jaka jest myśl społeczna Kościoła polskiego.

- Międzynarodowy raport stał się okazją do zaprezentowania naszych polskich działań i polskiego spojrzenia na kryzys migracyjny, a nie mamy się czego wstydzić pod względem pracy naukowej w tej dziedzinie - wyjaśnia prezes zarządu fundacji "Obserwatorium Społeczne".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..