Nowy numer 44/2020 Archiwum

Boże Narodzenie z prof. Janem Miodkiem

Świąteczny Wieczór Tumski odbędzie się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia o 18.00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Prof. Jan Miodek, wybitny językoznawca i autorytet w sprawach językowych, wygłosi wykład pt. „Boże Narodzenie w języku”. W części muzycznej usłyszymy kolędy i pastorałki w wykonaniu Kameralnego Zespołu Wokalnego PRO ARTE pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Z zespołem wystąpi również Wojciech Zipser, tenor, przedstawiciel znanej wrocławskiej rodziny Zipserów, wieloletni Konsul Honorowy Holandii, poliglota, żeglarz, alpinista, „człowiek Renesansu”.

Wstęp wolny.

Prof. dr hab. Jan Miodek

ur. 7 czerwca 1946 w Tarnowskich Górach, emerytowany prof. zwycz. Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1989-2016 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, a w latach 2001-2016 kierownik Zakładu Historii Języka Polskiego, red. nacz. Rozpraw Komisji Językowej Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, doktor honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie oraz Uniwersytetu Opolskiego i Rzeszowskiego, honorowy obywatel Tarnowskich Gór, Wrocławia, gminy Bobrowniki i Dolnego Śląska, znany z telewizyjnych programów „Ojczyzna polszczyzna” (1987-2007), „Prof. Miodek odpowiada” (1995-2008), „Słownik polsko@polski” (od 2009) i „Polska z Miodkiem” (od 2015), uhonorowany 3 Wiktorami i Super-Wiktorem.

Wojciech Zipser

Studiował we Wrocławiu i Amsterdamie, pracował naukowo na Uniwersytecie Utrechckim. Przez 20 lat pełnił funkcję konsula honorowego Królestwa Niderlandów w Polsce. Jest moderatorem współpracy gospodarczej, naukowej i kulturalnej polsko-holenderskiej, autorem i realizatorem programów szkoleniowych w dziedzinie jakości pracy, obsługi klienta i rozwoju osobistego. Zrealizował kilkadziesiąt misji gospodarczych między Polską, a Holandią. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia „Ogród Wyobraźni” we Wrocławiu, prowadzącego niepubliczną szkołę podstawową i działającego na rzecz budowania nowoczesnego i otwartego na świat szkolnictwa. Jest instruktorem żeglarstwa i organizatorem morskich rejsów szkoleniowych. Wychowany w rodzinie muzyków (ojciec Janusz Zipser był jednym z czołowych solistów operowych w Polsce, matka Anna Zipser - pianistka i muzykolog - wykładała na wrocławskiej Akademii Muzycznej) kontynuuje te tradycje. Choć niezawodowo, jako wokalista występuje w Polsce i w Holandii.

Kameralny Zespół Wokalny PRO ARTE

Składa się ze znakomitych śpiewaków współpracujących na co dzień ze Stanisławem Rybarczykiem i kierowanymi przez niego instytucjami. Zespół uczestniczy w realizacji rozmaitych projektów artystycznych: koncertów, spektakli, nagrań, uczestniczy w festiwalach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama