Jak docenić to, co nas spotkało w ostatnim roku w archidiecezji wrocławskiej? Przeprowadzić proste działanie: parę zupełnie nieprzypadkowych liczb zsumować w jednym tekście. Wychodzi znakomity wynik.
Rok 2016 obfitował w wiele interesujących wydarzeń w archidiecezji wrocławskiej. Pod wieloma względami był przełomowy. My spojrzeliśmy na niego pod kątem liczb, które wyraźnie pokazują, jak wielkiego bogactwa łask Bożych doświadczyliśmy w naszym lokalnym Kościele. Wszystkie wydarzenia, które zostały wymienione poniżej, zrelacjonowaliśmy w "Gościu Wrocławskim" dla naszych Czytelników.
1 - Warto zacząć tradycyjnie, czyli od jedynki, a ta może być w tym przypadku pojmowana na różne sposoby. Jako bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, wydarzenie dla wspólnoty katolików Kościoła wrocławskiego. Dotyczy także jednej osoby. W lutym papież Franciszek mianował bowiem nowego biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej - został nim klaretyn o. Jacek Kiciński.
Pierwsza cyfra dotyczy także pierwszych edycji ważnych wydarzeń religijnych: w maju, z inicjatywy oraz pomysłu abp. Józefa Kupnego, odbyła się I Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa. W lipcu wyruszyła także I Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. W czerwcu przeprowadzono I Archidiecezjalny Turniej Piłkarski Liturgicznej Służby Ołtarza. W październiku po raz pierwszy i nie ostatni do Wrocławia zawitał Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów "Niepokalanów 2016". Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska zyskali wspaniałą imprezę kulturalną.
Mamy w regionie także swoją perełkę - w dolnośląskiej Jutrzynie (dekanat Wiązów, powiat Strzelin) 2 października erygowano pierwsze w Polsce sanktuarium św. Franciszka z Asyżu.
5 - Piąte sanktuarium św. Jakuba w Polsce powołał we wrześniu abp Kupny w Małujowicach.
7 - Decyzją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów polscy błogosławieni misjonarze męczennicy z Peru - o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek - będą wspominani w Kościele 7 czerwca. Franciszkanie byli bardzo mocno związani z Wrocławiem. O. Zbigniew przyjął tutaj święcenia kapłańskie, zaś o. Michał diakonatu z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. 7 czerwca staje się więc ważnym dniem dla Wrocławia.
8 - Abp Kupny poświęcił i oddał w lutym do użytkowania wrocławskiej Caritas 8 nowych samochodów.
10 - Archidiecezja wzbogaciła się o 10 nowych prezbiterów w 2016 roku. 10. urodziny obchodziła Fundacja "Evangelium Vitae".
11 - 11 kleryków przyjęło strój duchowny podczas obłóczyn.
13 - Noc Konfesjonałów 2016 w archidiecezji wrocławskiej odbyła się z 23 na 24 marca w 13 kościołach. Przed tą nocą rozdano 70 tys. książeczek z rachunkiem sumienia.
14 - Tylu alumnów zostało wyświęconych na diakonów.
16 - W temacie masowych imprez należy wspomnieć cieszące się z roku na rok coraz większą popularnością Orszaki Trzech Króli, których w 2016 roku zorganizowano w archidiecezji aż 16. W samej tylko edycji wrocławskiej wzięło udział 15 tys. wiernych.
19 - Mamy nowego prowadzącego duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza. Po 19 latach pracy od ks. Mirosława Dziegińskiego tę funkcję przejął ks. Marek Leśniak.
20 - Posługę duszpasterza Akcji Katolickiej po 20 latach zakończył ks. Marian Biskup. Zastąpił go ks. Łukasz Piłat. 20-lecie funkcjonowania Katolickiego Liceum im. NMP Pośredniczki Łask we Wrocławiu.
31 - Zakończyliśmy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia Bożego i pierwsza statystyka, jaka się nasuwa, to liczba kościołów, w których otwarto Bramy Miłosierdzia. W naszej archidiecezji było ich aż 31 w 17 miejscowościach.
33 - W tym roku po raz 33. studenci z duszpasterstw akademickich Wrocławia i Opola przeżyli obóz adaptacyjny w Białym Dunajcu. Było ich prawie 600.
50 - Obchodziliśmy 50-lecie karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa na Ołbinie.
70 - Tylu młodzieńców przyjęło promocję na lektorów Słowa Bożego. Przeżywaliśmy także 70-lecie parafii św. Stanisława Męczennika w Jordanowie i Narodzenia NMP w Miękini oraz 70-lecie obecności we Wrocławiu karmelitów bosych.
76 - Tyle kilometrów wyniosła najdłuższa w archidiecezji Ekstremalna Droga Krzyżowa z Wrocławia na Ślężę, przeprowadzona 11 marca. To jedna z najdłuższych tego typu tras w Polsce. Z Wrocławia na Śląska Górę Tabor wiodły także trasy o długości 50, 52 i 58 km.
100 - 100-lecie parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych na Książu Małym we Wrocławiu.
249 - Tylu biegaczy stanęło na starcie ulicznego "Biegu do Pani Fatimskiej", organizowanego po raz 7. przez parafię NMP Fatimskiej w Oleśnicy.
600 - Tyle osób wzięło udział w eliminacjach szkolnych XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej, która odbyła się w 34 szkołach ponadgimnazjalnych. Do etapu diecezjalnego przeszło 105 uczniów.
750 - Z okazji 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi metropolita wrocławski abp Kupny zainaugurował w październiku Rok Jadwiżański.
1321 - Tyle artykułów pojawiło się na stronie internetowej "Gościa Wrocławskiego" (wroclaw.gosc.pl) przez cały rok 2016.
1500 - Liczba pielgrzymów 3. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.
3485 - Konto na Twitterze abp. Kupnego ma już 3485 obserwujących. Tzw. tweety metropolity, czyli krótkie myśli od pasterza Kościoła wrocławskiego, cieszą się coraz większą popularnością, a powstało ich już 1499!
10 000 - Liczba pątników w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej do Trzebnicy jesienią.
15 000 - Tylu młodych pielgrzymów z 57 krajów w 130 grupach przyjechało do archidiecezji w ramach Dni w Diecezjach ŚDM. To przełomowe wydarzenie nie tylko o charakterze religijnym, ale społeczno-kulturowym. W sztabie archidiecezjalnym pomagało ponad 600 wolontariuszy, nie licząc tych zaangażowanych w swoich parafiach. Liczby mówią same za siebie.
37 000 - To rekordowa kwota w złotówkach, zebrana przez uczestników IX Parafialnego Balu Karnawałowego na doposażenie placu zabaw przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Środzie Śląskiej. Poprzedni rekord z roku 2015 wynosił 14 tys. zł.
150 000 - Rocznie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wydaje 150 tys. posiłków w jadłodajniach w Oławie i Wrocławiu. Codziennie pod opieką placówek Caritas prowadzonych jest ponad 1000 osób, a pomaga zaś ponad 1500 wolontariuszy.
2 300 000 - Tyle w złotówkach wyniosła przebudowa, projekt i pielęgnacja bulwaru ks. Aleksandra Zienkiewicza na Ostrowie Tumskim. Posadzono 19 drzew liściastych, prawie 5000 krzewów iglastych i liściastych, ponad 380 pnączy i półkrzewów, 900 bylin i traw rabatowych oraz ponad 5000 roślin cebulowych. Zachęcamy do spaceru po tamtym miejscu, szczególnie gdy nadejdzie wiosna.