GN 48/2020 Archiwum

Karnawał u św. Jadwigi Śląskiej (aktualizacja)

Do 31 stycznia trwają zapisy na I Charytatywny Bal Karnawałowy, który odbędzie się 4 lutego w Trzebnicy, w klasztorze świętej Księżnej. Początek o 20.00.

Na bal – organizowany z okazji 750. rocznicy kanonizacji księżnej – zaprasza Fundacja dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć” oraz siostry boromeuszki z Trzebnicy.

Organizatorzy zachęcają do przybycia w strojach historycznych – z epoki św. Jadwigi Śląskiej, ale stroje wieczorowe są również mile widziane.

Bal otworzy uroczysty obiad w refektarzach klasztornych, rozpoczęty lampką wytrawnego wina. Towarzyszyć mu będą dźwięki muzyki kameralnej. Znamy już wykwintne menu czekające na gości. W klasztornych refektarzach skosztują między innymi takich dań, jak: krem z pieczonej papryki z emulsją z pietruszki i kosteczkami sera feta, konfiturowane udko kacze, kieszonki schabowe z grzybami, pieczeń wieprzowa w ciemnym sosie śliwkowym, suflaki, roladki z indyka ze szpinakiem, serem mozzarellą w szynce parmeńskiej, łosoś grillowany w migdałach, kluseczki śląskie, kasza bulgur z warzywami, mini marchewki na ciepło z sezamem, wykwintne surówki oraz smakowite dania tworzące stół szwedzki – między innymi tatar ze śledzia z kaparami, owinięty w ogórku, podany na razowcu, terrina drobiowa ze szpinakiem i orzechami włoskimi, łódeczki z cykorii, faszerowane sałatką z tuńczyka z prażonym słonecznikiem, ogórki faszerowane musem serowym z kawiorem, schab pieczony w miodzie i curry z salsą ogórkowo-jabłkową, szparagi w szynce z delikatnym auszpikiem. Interesująco zapowiadają się także desery (wśród których nie braknie ciast klasztornych). Kolejne ciepłe posiłki zaplanowano o 24.00 i 2.00 w nocy – zabawa potrwa bowiem do białego rana.

– Nieprzypadkowo pierwszy bal w klasztorze odbywa się w roku 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi – mówi Krystyna Klamińska z Fundacji dla Ratowania św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”, która, wraz z Katarzyną Modrzejewską, jest główną inicjatorką balu. – To dzięki księżnej zostało ufundowane opactwo. Chcemy, zwłaszcza w tym roku, promować dziedzictwo kulturowe tego miejsca. Kompleks pocysterskiego opactwa, przypomnijmy, jest od dwóch lat Pomnikiem Historii.

Zabawa odbędzie się w klimatycznych salach i krużgankach, wokół wirydarza św. Jadwigi Śląskiej. – Dla gości zostanie otwarta przestrzeń całego parteru. W planie są piękne efekty świetlne, dźwiękowe, niesamowita scenografia – dodaje K. Klamińska. – Już sam widok klasztornych wnętrz nocą, nastrojowo oświetlonych, dostarczy niezwykłych wrażeń.

O muzykę podczas zabawy zadba między innymi Zespół Gieni Dutki; w programie także występ Marcina Stycznia z zespołem (artysta przygotował specjalny utwór poświęcony św. Jadwidze). Nie braknie profesjonalnych DJ. Goście będą mogli wziąć udział w licytacji obrazów i cennych przedmiotów, zostanie rozlosowana między nimi specjalna nagroda główna.

Jej rodzina i dwór będą zresztą czekali na gości balu. – Przedtem pojawią się… na wrocławskim Orszaku Trzech Króli – mówi pani Krystyna. – Prawdopodobnie oprócz św. Jadwigi i jej męża Henryka Brodatego po betlejemskiej stajenki pójdą także ich dzieci: Henryk Pobożny z żoną Anną oraz Gertruda i Agnieszka, przedstawiciele chorych i ubogich, którymi opiekowała się św. Jadwiga, jej siostra Gertruda, królowa Węgier, wraz z mężem, królem węgierskim Andrzejem, oraz ich córka św. Elżbieta; ponadto biskup Wawrzyniec, przed którym św. Jadwiga wraz z mężem składała śluby czystości, oraz inne postacie. Wiele z tych osób zagości potem na naszym balu.

Zaproszenia (400 zł - para, 200 zł – osoba) są dostępne przy furcie klasztornej w Trzebnicy przy ul. Ks. Dz. W. Bochenka 30 (wejście od strony bazyliki), od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 17.00, tel. 71 387 41 17; istnieje ponadto możliwość nabycia ich drogą elektroniczną. Informacje pod adresem e-mail: balwklasztorze@gmail.com
Dochód wesprze konieczne prace remontowe i konserwatorskie w pocysterskim klasztorze w Trzebnicy. Dzięki pozyskanym przez fundację dotacjom, darowiznom oraz wsparciu ludzi dobrej woli wyremontowano już ponad 50 proc. powierzchni 1-hektarowego dachu klasztoru oraz wykonane zostały inne prace remontowe.

Bal odbywa się pod honorowym patronatem bp. Andrzeja Siemieniewskiego oraz Marka Długozimy – burmistrza Trzebnicy.

Karnawał u św. Jadwigi Śląskiej (aktualizacja)   Pocysterski klasztor w Trzebnicy Archiwum organizatorów

 

Karnawał u św. Jadwigi Śląskiej (aktualizacja)   Dwór św. Jadwigi na wrocławskim Orszaku Trzech Króli Archiwum organizatorów

 

Karnawał u św. Jadwigi Śląskiej (aktualizacja)   Książęca para na wrocławskim Orszaku Trzech Króli Archiwum organizatorów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama