Nowy numer 48/2020 Archiwum

Uwaga! Niebezpieczne powietrze (aktualizacja)

Apel Urzędu Miejskiego Wrocławia w sprawie spalania odpadów w instalacjach grzewczych. Rano przyrządy pomiarowe wskazały pogorszenie jakości powietrza nad stolicą Dolnego Śląska. UM Wrocławia zachęca do wymiany pieców z dofinansowaniem w ramach programu KAWKA.

Przekroczone zostały normy dopuszczalnych ilości pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu. Wynika to m.in. z niskich temperatur i braku wiatru. UM Wrocławia apeluje do wrocławian, by ograniczyli do niezbędnego minimum przebywanie na powietrzu.

W piśmie przekazanym mediom urzędnicy proszą o niespalanie śmieci i paliw gorszej jakości w domowych paleniskach. Przypominają, że jakość powietrza zależy przede wszystkim od tego, czym palimy w piecach i kotłach domowych.

Urząd Miejski Wrocławia zaprasza wrocławian do składania wniosków o dofinansowanie wymiany pieców w ramach programu KAWKA. Na 2017 rok zarezerwowano na ten cel 12 mln zł, za tę kwotę można wymienić ok. 1200 pieców. Jeśli do Wydziału Środowiska i Rolnictwa zostanie złożonych więcej wniosków na wymianę pieców zostaną przeznaczone dodatkowe środki. Zasady są dostępne pod linkiem: http://www.wroclaw.pl/srodowisko/kawka

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do jakości paliw stosowanych w najbliższym otoczeniu można się kontaktować ze Strażą Miejską (numer 986 lub SMS alarmowy 608 302 302), która ma uprawnienia do kontroli tego, czym palimy w piecach.

W 2016 roku Oddział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej (Ekopatrol) przeprowadził 2310 kontroli, z czego 2035 dotyczyło instalacji grzewczych (pieców) oraz 275 dotyczyło spalania odpadów na powierzchni ziemi (ognisk). W wyniku tych kontroli ujawniono 151 wykroczeń, tj. udzielono 14 pouczeń, nałożono 126 mandatów karnych na kwotę 25500 zł, skierowano 11 wniosków o ukaranie.

We Wrocławiu przeważająca większość zanieczyszczeń powietrza pochodzi z pieców - ok. 65 proc.

Aktualne informacje dot. jakości powietrza można znaleźć na stronie www.wroclaw.pl.

Czytaj także komentarz pt. "Smog - problem religijny?"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama