Wernisaż wystawy poświęconej niezwykłym średniowiecznym przedstawicielkom Polski i Węgier odbędzie się w trzebnickiej bazylice 15 stycznia o 13.30.
Ekspozycja pt. „Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier w średniowieczu” będzie dostępna do 15 lutego br.
Wystawa – organizowana w roku jadwiżańskim, z okazji 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej – prezentuje osiem kobiet związanych z rodami panującymi w ówczesnej Polsce i na Węgrzech. Mogąc żyć w dostatku, wybrały drogę ubóstwa i poświęcenia się dziełom miłosierdzia.
Święte i błogosławione pokazane zostały poprzez konkretne cnoty, które w szczególny sposób zajaśniały w ich życiu. I tak cnota mądrości ukazana jest na przykładzie życia św. Jadwigi Andegaweńskiej, pokora – poprzez św. Jadwigę Śląską, miłosierdzie – przez działalność św. Elżbiety Węgierskiej. Posłuszeństwo powiązano z postacią bł. Salomei, cierpliwość – św. Kingi, miłość – bł. Jolenty, czystość – św. Małgorzaty, a ubóstwo – przez postawę św. Agnieszki Czeskiej.
Jak zauważają organizatorzy: „dziedzictwo tych niezwykłych kobiet jest wciąż żywe. Co więcej, przekonuje nie tylko o uniwersalności dobrej rady ubóstwa, ale również dowodzi, że związki Polski i Węgier liczone na całe stulecia wstecz, wydały wiele dobrych owoców”
Wystawa była prezentowana w krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie, a także w kościele św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu (zobacz TUTAJ).