Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Święte kobiety w Trzebnicy

Wernisaż wystawy poświęconej niezwykłym średniowiecznym przedstawicielkom Polski i Węgier odbędzie się w trzebnickiej bazylice 15 stycznia o 13.30.

Ekspozycja pt. „Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier w średniowieczu” będzie dostępna do 15 lutego br.

Wystawa – organizowana w roku jadwiżańskim, z okazji 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej – prezentuje osiem kobiet związanych z rodami panującymi w ówczesnej Polsce i na Węgrzech. Mogąc żyć w dostatku, wybrały drogę ubóstwa i poświęcenia się dziełom miłosierdzia.

Święte i błogosławione pokazane zostały poprzez konkretne cnoty, które w szczególny sposób zajaśniały w ich życiu. I tak cnota mądrości ukazana jest na przykładzie życia św. Jadwigi Andegaweńskiej, pokora – poprzez św. Jadwigę Śląską, miłosierdzie – przez działalność św. Elżbiety Węgierskiej. Posłuszeństwo powiązano z postacią bł. Salomei, cierpliwość – św. Kingi, miłość – bł. Jolenty, czystość – św. Małgorzaty, a ubóstwo – przez postawę św. Agnieszki Czeskiej.

Jak zauważają organizatorzy: „dziedzictwo tych niezwykłych kobiet jest wciąż żywe. Co więcej, przekonuje nie tylko o uniwersalności dobrej rady ubóstwa, ale również dowodzi, że związki Polski i Węgier liczone na całe stulecia wstecz, wydały wiele dobrych owoców”

Wystawa była prezentowana w krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie, a także w kościele św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu (zobacz TUTAJ).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma