Nowy numer 21/2018 Archiwum

"Bezpieczna Polska" już w sobotę

Ogólnopolska akcja ma być oficjalną inauguracją stacjonowania wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Podczas briefingu prasowego w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak przypomniał, że w ubiegłym roku odbył się w Warszawie szczyt NATO i to właśnie podczas tego spotkania zapadła decyzja o rozmieszczeniu wojsk sojuszniczych na terytorium Polski, na wschodniej flance państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego. - Dziś  następuje realizacja tamtych zapowiedzi. Już teraz są na Dolnym Śląsku wojska sojusznicze. Na razie są to Amerykanie, ale niedługo pojawią się również Brytyjczycy i Rumuni - zaznaczył.

Płk Waldemar Bartłomiejczak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu podkreślił, że przemieszanie wojsk amerykańskich będzie się odbywało do 21 stycznia. - Przerzut drogą powietrzną, drogą lądową z Niemiec musi trochę trwać, bo żołnierzy będzie w sumie ok. 4 tys. To duża operacja logistyczna - przerzut, rozmieszczenie w odpowiednich miejscach stacjonowania oraz przemieszczenie sprzętu - mówi.

Wojska natowskie będą rozlokowane głównie na południowym-zachodzie Polski. - Sztab Generalny uznał, że na Dolnym Śląsku i województwie lubuskim mamy najlepsze miejsca do ćwiczeń. Trzeba sobie zdawać sprawę, że pobyt wojsk amerykańskich nie jest sam w sobie  czymś szczególnym, natomiast  czas tego pobytu będzie wypełniony wspólnym szkoleniem - poznawaniem i doskonaleniem procedur. To jest główne przedsięwzięcie - wyjaśnia. Amerykanie będą ulokowani w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu. Dodaje jednocześnie, że w najbliższym czasie batalion brytyjsko-rumuński zostanie ulokowany na północnym-wschodzie kraju.

W związku z przyjazdem do Polski żołnierzy Pierwszej Brygadowej Grupy Bojowej  na sobotę14 stycznia zaplanowano serię wydarzeń towarzyszących we wszystkich miastach wojewódzkich. - Chcemy zaprosić do udziału w nim wszystkich Dolnoślązaków - zachęca P. Hreniak. Impreza odbędzie się miedzy 12.00 a 17.00.

Program:

 • 12.00 - 12.15 - Otwarcie imprezy dla zwiedzających (przywitanie żołnierzy armii amerykańskiej),
 • 12.15 - 17.00 - Pokaz wybranego sprzętu wojskowego, m.in. czołgu Leopard 2A5, KTO Rosomak, WR-40 Langusta,
 • 12.30 - 13.00 - Występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
 • 13.00 - 13.30 - Pokaz praktycznego działania sapera - robota "Inspektor",
 • 13.30 - 14.00 - Pokaz musztry paradnej podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
 • 14.00 - 14.30 - Transmisja wystąpienia premier RP i Ministra Obrony Narodowej.
 • 14.30 - 17.00 - Grochówka wojskowa (degustacja),
 • 14.30 - 15.00 - Występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
 • 15.00 - 15.30 - Występ Chóru Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
 • 15.30 - 16.00 - Mini strzelnica ASG,
 • 16.00 - 16.30 - Pokaz praktycznego działania sapera - robota "Talon IV",
 • 16.30 - 17.00 - Występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Organizatorem pikniku "Bezpieczna Polska" jest Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu. Na wspólne świętowanie zaprasza wojewoda Paweł Hreniak oraz szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Waldemar Bartłomiejczak.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma