Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030 w Polsce?

Kandydatura w przygotowaniu, olimpijczyków miałoby gościć 10 miast: w Polsce i Czechach.

Jak podaje "Przegląd Sportowy", Szklarska Poręba i Karpacz zdecydowały się walczyć o organizacje Zimowych Igrzysk olimpijskich w 2030 r.  Po niepowodzeniach kandydatur Zakopanego i Krakowa decyzja dwóch sudeckich miejscowości wydaje się ryzykowna. Jednak ta kandydatura ma mieć zupełnie inny charakter niż dotychczasowe polskie starania. Dlaczego?

Przede wszystkim - choć inicjatorami są władze Szklarskiej Poręby i Karpacza, to gospodarzami imprezy miałoby być aż 10 miast w Polsce i Czechach. Byłby to pierwszy w historii przypadek rozgrywania igrzysk olimpijskich w dwóch krajach. Znicz olimpijski ma zapłonąć we Wrocławiu, zaś ceremonia zakończenia zorganizowana byłaby w Pradze.

Kolejną nowością w polsko-czeskiej kandydaturze byłyby stosunkowo niskie koszty imprezy, a rozbicie jej na 10 miast pozwoliłoby obniżyć koszty zadłużenia samorządów - co dziś jest jednym z głównych problemów przy organizacji igrzysk. Całość przygotowań ma zamknąć się w kwocie 15 mld zł. W ten sposób skonstruowana propozycja organizacji igrzysk pozwala tez uniknąć znaczących ingerencji w przyrodę - co jest zgodne z zaleceniami MKOl.

Jakie miejscowości miałyby gościć konkretne konkurencje?

 • Szklarska Poręba: biegi, biathlon, biegi do kombinacji norweskiej.
 • Karpacz: bobsleje, saneczkarstwo, snowboard, ski cross.
 • Jelenia Góra: łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, curling.
 • Szczyrk: narciarstwo alpejskie - zjazd.
 • Harrachov: skoki narciarskie, skoki do kombinacji norweskiej.
 • Liberec: hokej na lodzie.
 • Špindleruv Mlyn: narciarstwo alpejskie (bez zjazdu).
 • Pec pod Sněžkou: snowboard równoległy.
 • Mala Upa: ski slope style, half pipe.
 • Praga: hokej na lodzie.

Przez część komentatorów krytykowany jest podział konkurencji między polskie a czeskie miasta - to nasi południowi sąsiedzi mają być gospodarzami najciekawszych konkurencji, takich jak hokej, skoki narciarskie czy narciarstwo alpejskie (za wyjątkiem zjazdu).

Czy Zimowe Igrzyska Olimpijskie Karkonosze 2030 staną się czymś więcej niż marzeniem dolnośląskich samorządowców? Czas pokaże. A czy waszym zdaniem polska kandydatura to dobry pomysł? Piszcie w komentarzach!

 

« 1 »

Zobacz także

 • Agnieszka
  12.01.2017 15:33
  Za Euro 2012, przyszło nam, szarym obywatelom słono zapłacić:(((. Uważam, że niepotrzebne są Polsce igrzyska, niech organizują je bogate państwa.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma