Nowy numer 28/2018 Archiwum

Olimpijczycy we wrocławskim seminarium

Dziś odbył się etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej. Hasłem, z którym zmierzyć się musieli uczestnicy były słowa "Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez miłosiernego Ojca".

To już 27. edycja ogólnopolskich zmagań teologicznych. Z etapu szkolnego, który odbył się w grudniu, spośród 439 uczestników z 46 szkół ponadgimnazjalnych olimpiady, do etapu diecezjalnego zakwalifikowały się 84 osoby z 36 szkół. Ich zadaniem było odpowiedzenie na 25 pytań w czasie 45 minut.

Ks. dr Krzysztof Borecki, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, koordynator konkursu zaznacza, że blisko 440 uczestników etapu szkolnego to jest całkiem dobry wynik, chociaż nie ukrywa, że chciałby, aby w przyszłości było ich więcej. - Frekwencja jest podyktowana sprawnością katechetów, którzy pośrednio są odpowiedzialni za promocję wydarzenia. Każdego roku zgłasza się podobna liczba młodzieży - mówi.

Kapłan zaznacza, że pośród uczestników są potencjalni studenci Papieskiego Wydziału Teologicznego. Ich odpowiedź na zaproszenie do studiowania na papieskiej uczelni nie jest jednak zadowalająca. - To wszystko zależy od kontaktów tych osób z duszpasterzami, ze swoim środowiskiem parafialnym i z katechetami, którzy potrafią wzbudzić w młodym człowieku ciekawość, nutę tęsknoty za tym, by wiedzę teologiczną zgłębić - wyjaśnia.

Jakie wrażenia towarzyszyły uczestnikom po wyjściu z auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego? - Nie było trudno. Wystarczyło się trochę przygotować - Michał z LO nr V we Wrocławiu. Jego zdanie podziela również Kasia z "dziewiątki". - Zawsze się interesowałam religią i teologią. To był mój pierwszy raz w Olimpiadzie Teologii Katolickiej. W przyszłości myślę o studiowani teologii i o studiach muzycznych. Liczę, że przejdę dalej - mówiła.

Ostatecznie wśród laureatów znalazło się trzech panów. Do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 25 marca w Lublinie zakwalifikowali się: Karol Knapiński z III LO we Wrocławiu (45/50 pkt.), Dominik Zięcina z VII LO we Wrocławiu (40/50 pkt.) i Chrystian Wojtyński z IX LO we Wrocławiu (39/50 pkt.).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma