Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ks. dr Ryszard Kempiak o Duchu Świętym

Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu zaprasza na spotkanie 21 stycznia o 17.00 do starego refektarza przy pl. Dominikańskim 2. W 2017 roku wszystkie wykłady będą dotyczyć Trzeciej Osoby Boskiej.

Pierwszy z nich, pt. "Duch Święty w listach Pawłowych", wygłosi ks. dr Ryszard Kempiak SDB, biblista, wykładowca i rekolekcjonista, autor licznych publikacji o tematyce biblijnej.

Duch Święty określany jest czasem jako Wielki Nieznany – spośród Osób Trójcy Świętej to On jest najtrudniej uchwytny wyobraźnią, a Jego rola ujawnia się stopniowo w historii zbawienia. Program duszpasterski przygotowany przez Konferencję Episkopatu Polski na 2017 rok kładzie nacisk właśnie na Ducha Świętego oraz Jego dary. Wrocławska Dominikańska Szkoła Wiary postanowiła włączyć się w ten program całorocznym cyklem wykładów o Duchu Świętym. Aby zaś rozpoczynać od źródła – czyli od Pisma Świętego – pierwszy wykład dotyczyć będzie tego, co o Duchu napisał św. Paweł – i co obok zawartego w Ewangelii nauczania Jezusa o Duchu Świętym stanowi podstawę naszej wiedzy na Jego temat. Chcielibyśmy w myśleniu o Duchu wyjść poza białą gołębicę, górującą nad wieloma barokowymi ołtarzami. Duch jest tu, z nami.

– Św. Paweł w swoich listach podejmuje refleksję nad Duchem, ukazując nie tylko Jego wpływ na postępowanie chrześcijanina, ale także na samo jego życie. To on bowiem mówi, że Duch Boży w nas mieszka (por. Rz 8, 9; 1 Kor 3, 16) oraz że «Bóg zesłał do serc naszych Ducha Syna swego» (Ga 4, 6). Tak więc, według Pawła, Duch Święty kształtuje nawet najgłębsze pokłady naszej osobowości. Nie ma prawdziwej modlitwy, jeśli Duch Święty nie jest w nas obecny. Pisze: «Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba — a jakże prawdziwe jest to, że nie umiemy rozmawiać z Bogiem! — sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, [wie], że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą» (Rz 8, 26-27). Moglibyśmy powiedzieć, że Duch Święty, to znaczy Duch Ojca i Syna, jest już niejako duszą naszej duszy, skąd wznosi się nieustannie do Boga modlitwa, której nie możemy nawet wyrazić w słowach – powiedział papież Benedykt XVI podczas audiencji generalnej 15 listopada 2006 r.

Nagrania poprzednich spotkań Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu znaleźć można na stronie internetowej www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama