Spotkanie opłatkowe przewodników turystycznych w Muzeum Archidiecezjalnym zgromadziło ok. 150 osób. To już 25-letnia tradycja.
Grono przewodników śpiewało kolędy i składało sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem także z hierarchami Kościołów katolickiego i ewangelicko-augsburskiego. W uroczystości wzięli udział abp Józef Kupny, abp senior Marian Gołębiewski oraz biskupi protestanccy: bp Waldemar Pytel oraz bp senior Ryszard Bogusz.
- Święta Bożego Narodzenia przypominają nam atmosferę miłości i życzliwości. Życzę nam wszystkim, byśmy pozwolili się przytulić do serca Dzieciątka Jezus. Byśmy z tej bliskości czerpali siłę. Niech tajemnica Bożego wcielenia rozświetla drogi naszego życia. Niech dodaje nam nadziei i wyzwala w nas miłość. A przewodnikom życzę zainteresowania turystów, tych, których oprowadzacie, żeby z ciekawością zadawali pytania, żeby was słuchali, byście czerpali i satysfakcję z ukazywania piękna Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Piękna, które zbliża do Pana Boga - mówił podczas spotkania abp Józef Kupny.
Metropolita wrocławski zaśpiewał razem z zebranymi kolędy i pobłogosławił opłatki.
Podczas uroczystości Odznakę Honorową Zasłużonego dla Województwa Dolnośląskiego, którą przyznaje Sejmik Województwa Dolnośląskiego, z rąk prof. Stefana Bednarka, prezesa Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego, otrzymał ks. prof. Józef Pater.
- To wyróżnienie dla osób szczególnych, których działalność na rzecz naszej małej ojczyzny znana jest w regionie i poza nim. Wielką zasługą ks. prof. Józefa Patera jest opieka nad diecezjalnymi placówkami kulturalnymi i organizacje licznych wystaw sztuki sakralnej. To czołowy znawca historii Kościoła na Dolnym Śląsku, autor 150 artykułów i kilkunastu książek - opisywał nagrodzonego prof. Bednarek.
Ks. Pater w podziękowaniu zacytował z uśmiechem św. Jana XXIII: „O nic nie prosiłem, ale co mi dano, przyjąłem”.
- Pamiętam, jak w trudzie wydawane było pismo „Dolny Śląsk” i inne, traktujące o biskupach wrocławskich czy o świętych na Śląsku. Opracowywaliśmy to wspólnie, by historię nie tylko Dolnego Śląska, ale także Śląska przybliżyć kolejnym pokoleniom. Uważam, że takie wyróżnienie jest też zachętą do dalszej pracy i odkrywania niezwykle bogatej historii regionu i miasta - przemawiał ks. prof. J. Pater po otrzymaniu odznaki.