Dotąd byliśmy "Europejską Stolicą Kultury 2016", teraz jesteśmy po prostu "Stolicą Kultury" - stwierdził prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, podsumowując miniony rok i zarysowując wizję kulturalnej strategii miasta.
Statuetka Iglicy to puchar przechodni Europejskiej Stolicy Kultury, zaprojektowany przez Oskara Ziętę. Rafał Dutkiewicz wkrótce zawiezie takie statuetki do duńskiego Aarhus (21.01) oraz cypryjskiego Pafos (28.01.) – symbolicznie przekazując im tytuł ESK. Statuetka, jak tłumaczą wrocławscy inicjatorzy idei, „ma być dla Europejskich Stolic Kultury symbolem podkreślającym unikatowość tworzących je kultur narodowych, tożsamość korzeni i wspólne dążenie do ideałów. Ma także stanowić symboliczny znak ciągłości i nierozerwalności kultury europejskiej, przypominać o jej znaczeniu w procesie integracji”. Podkreślają, że wrocławski model ESK może być wzorem dla kolejnych stolic kultury.
Prezydent podkreślił, że czas piastowania przez miasto tytułu ESK zapoczątkował we Wrocławiu długofalowe procesy. Pozostawił konkretne inwestycje i inicjatywy – związane choćby z Narodowym Forum Muzyki, Centrum Historii Zajezdnia, powstającym Muzeum Teatru, „pociągiem do kultury” – łączącym Wrocław z Berlinem, czy drobniejszymi, ale rzutującymi na codzienność mieszkańców inicjatywami w parkach czy podwórkach miejskich. – To również początek zmian w podejściu do kultury, w jej rozumieniu – mówił.
Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego magistratu, podkreślił, że miasto ma zamiar odejść od kojarzenia kultury jedynie z „kulturą wysoką”, odświętnie przeżywaną. Ma ona raczej wejść w codzienność mieszkańców. Zaprezentował – przedstawiany do konsultacji – dokument pt. „„Diagnozy potencjału kulturowego Wrocławia oraz planu rozwoju kultury w perspektywie 2020+”. Jako najważniejsze planu wskazał m.in. podtrzymanie prestiżu wrocławskiej kultury – zachowanie sprawdzonych marek, inwestycja w nowe działania, szczególnie te o międzynarodowym wymiarze; tworzenie warunków instytucjonalnego rozwoju pola kultury (wspominał o Radzie Kultury czy Kongresie Kultury). Miasto chce „wychodzić z kulturą” poza ścisłe centrum i docierać także na obrzeża.
Nie kończy swojej działalności Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ma prowadzić działania w wymiarze międzynarodowym, ale i lokalnym, podejmowane w bliskim kontakcie z mieszkańcami (czemu ma służyć także wielość lokalizacji placówek biura – m.in. Barbara, Galeria na Dworcu PKP, Pracownia na Komuny Paryskiej 45. – Teraz nadchodzi pora na nowe otwarcie… Chcemy być rozpoznawalną i pożądaną do współpracy marką w europejskim środowisku kulturalnym – dodaje Krzysztof Maj, Dyrektor Generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. I wspomina o czterech obszarach działania: „Międzynarodowa dyplomacja kultury”, „Laboratorium Wrocław”, „Festiwale i wydarzenia” oraz „Edukacja i animacja”.