Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kościuszko przy placu Kościuszki

2017 to między innymi jego rok. W Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu przy pl. Kościuszki 10 od 19 stycznia będzie można oglądać wystawę poświęconą Naczelnikowi. Poznamy go tu od mniej znanej strony.

Wystawa „Mereczowszczyzna na Kresach – miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki”, dostępna do 23 lutego, ukaże świat jego dzieciństwa. Autor ekspozycji, dyrektor klubu, Ryszard Sławczyński, to podróżnik, poeta i animator kultury. Od lat zafascynowany jest polskim dziedzictwie kultury na Kresach; począwszy od lat 80. podejmuje kolejne wyprawy na Wschód.

– 2017 rok decyzją Sejmu został ogłoszony między innymi Rokiem Tadeusza Kościuszki, mija bowiem 200 lat od jego śmierci. Naszą wystawą nawiązujemy jednak do daty jego urodzin, która przypada 4 lutego – wyjaśnia R. Sławczyński.– Widzowie będą mogli obejrzeć reportaż fotograficzny o Mereczowszczyźnie, miejscu urodzenia naczelnika. Prezentowane zdjęcia wykonałem w 2010 i 2016 r., rejestrując zmiany, jakie dokonały się podczas tych kilku lat.

Mereczowszczyzna to dawna wieś – obecnie nie istniejąca – leżąca na Polesiu, na terenie dzisiejszej Białorusi. T. Kościuszko (4.02.1746–15.10.1817) przyszedł na świat w znajdującym się tu drewnianym dworku, a kilka dni po narodzinach ochrzczony został w kościele w Kosowie Poleskim. Co prawda do dziś nie przetrwały ani oryginalna świątynia, ani dworek, ale oba obiekty zostały odbudowane – przy czym dworek jest wierną rekonstrukcją dawnego, wzniesioną w 2004 r. Dziś mieści się w nim muzeum słynnego Polaka. Mieszkał tu do 1755 r., a następnie, po powrocie z Kolegium Pijarów w Lubieszowie na Wołyniu, od 1760 do 1764 r. Był synem Tekli i Ludwika; w dworku przyszły na świat także jego siostry Anna i Katarzyna oraz brat Józef.

Na fotografiach w Klubie MiL zobaczymy dworek, jego otoczenie i wnętrza – z kopiami szabli, sukman czy butów oficerskich, z odznaczeniami, jakie otrzymał Naczelnik. Zajrzymy do kuchni z piecem chlebowym, sypialni z dziecięcą kolebką – przypominająca tę, w której spał mały przyszły wódz.

– Na wystawie będzie można obejrzeć także zdjęcia z Kosowa Poleskiego, z cmentarza oraz kościoła. Znajduje się tam stara kamienna chrzcielnica, w której był chrzczony, a przy której dziś umieszczono odlany w brązie tekst metryki pochodzącej z księgi parafialnej – tłumaczy R. Sławczyński – a także zdjęcia pałacu Pusłowskich, wzniesionego w 1838 r. w Mereczowszczyźnie. Zbudowany w stylu angielskiego neogotyku, był naprawdę piękny. Został odebrany właścicielom w 1864 r., po powstaniu styczniowym; w okresie międzywojennym znajdowała się tu siedziba władz powiatu. Podobnie jak dworek Kościuszków, został spalony przez partyzantów sowieckich w 1942 r. Obecnie jest stopniowo remontowany.

Istnieje możliwość zaprezentowania wystawy w zainteresowanych szkołach. W tej sprawie kontaktować się można pod tel.: 506 855 000.

Kościuszko przy placu Kościuszki   Dworek w Mereczowszczyźnie w obiektywie Ryszarda Sławczyńskiego Ryszard Sławczyński

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy