Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Ptasia grypa we Wrocławiu (aktualizacja)

Kolejne przypadki wirusa H5N8 w stolicy Dolnego Śląska.

Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu wraz z Powiatowym Lekarzem Weterynarii informują, że w dniu 19 stycznia na terenie Wrocławia został stwierdzony pierwszy przypadek wystąpienia wirusa H5N8 (grypa ptaków). Zarażony tym wirusem był martwy łabędź, który został wyłowiony z rzeki Odry w okolicy Wyspy Bielarskiej. Kolejne dwa martwe ptaki, również łabędzie, znaleziono dzień później po raz kolejny na Wyspie Bielarskiej, a także w zbiorniku wodnym na terenie parku Stanisława Tołpy.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka.

Cechuje się natomiast dużą odpornością na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu. Dlatego zaleca się:

  • ograniczenie ruchu a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w okolicach Wyspy Słodowej i Bielarskiej oraz w parku Stanisława Tołpy,
  • a w celu ograniczenia powstawania skupisk ptactwa wstrzymanie się z dokarmianiem dzikiego ptactwa wodnego, na terenie całego Wrocławia.

Ponadto przypomina się o obowiązku bezwzględnego przestrzegania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które między innymi nakazuje właścicielom drobiu i gołębi:

  • trzymanie ptaków w zamknięciu,
  • rejestracji swoich hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu.

Rozporządzenie dotyczy również posiadaczy nawet jednej kury czy gołębia.

Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów a także większych skupisk padłych kaczek, łysek, siewek, perkozów, mew) należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu pod numerem tel. 713479820.

Wszelkie aktualne informacje związane z grypą ptaków dostępne są na stronach internetowych Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii www.wroc.wiw.gov.pl oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii www.wroc.piw.gov.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama