Nowy numer 43/2020 Archiwum

Teologiczna Akademia Młodych na start

Pilotażowy projekt realizowany przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu ruszy w marcu w Oleśnicy. To unikatowa w skali kraju inicjatywa uczelni teologicznej.

- Obserwujemy zjawisko, które jest trochę niepokojące. Coraz więcej ludzi traktuje swoje wykształcenie tylko pragmatycznie - podchodzi do niego na zasadzie "co ja z tego będę miał". W związku z tym ludzie podejmują się zdobywania wiedzy nie koniecznie z dziedzin, które ich interesują, ale z tych, z których mogą mieć bardzo wymierne korzyści - zauważa ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej i rektor Teologicznej Akademii Młodych. Zwraca uwagę na to, że od czasów starożytnych wiedzę zdobywano dla samej wiedzy, a mądrość dla samej mądrości. - Dzięki tej inicjatywie, nie deprecjonując w żaden sposób wykształcenia, które młodemu człowiekowi może przynieść korzyści, dajemy możliwość zdobywanie wiedzy i mądrości, czyli czegoś, co pozwoli im dokonywać w życiu sensownych wyborów - dodaje.

Wykład inauguracyjny pt. "Bóg, kasa czy rock'n'roll" o dylematach młodego człowieka wygłosi 22 marca Szymon Hołowania. Później uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - studenci TAM - będą się uczyli tego, co wykładane jest na Papieskim Wydziale Teologicznym. Będą zajęcia z historii, teorii komunikacji, psychologii, filozofii, etyki czy teologii. - Na zakończenie przewidzieliśmy dyskusję panelową, w której wezmą udział przedstawiciele Kościoła katolickiego, muzułmanów i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Chcemy, aby prelegenci pokazali młodemu człowiekowi w jaki sposób ich religie podchodzą do kwestii inności i odmienności, w jaki sposób w tych religiach traktowana jest kwestia tolerancji. Liczymy w tym przypadku na interakcję - wyjaśnia ks. Kowalski.

Jak informuje Grażyna Dłubakowska, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy do projektu zaproszonych zostanie 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Po wykładzie inauguracyjnym kolejne spotkania będą odbywały się w trzech grupach, by umożliwić młodzieży nie tylko słuchanie, ale również zadawanie pytań prelegentom. W sumie, od marca do czerwca, zaplanowano cztery wydarzenia.

- Cieszę się bardzo z tego, co się stało - mówił tuż po podpisaniu dokumentów o współpracy PCEiK z PWT rektor wrocławskiej uczelni, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. Podkreślił, że w program nauczania PWT bardzo mocno wpisana jest troska o wychowanie integralne człowieka. - I na tym nam bardzo zależy, by nie tylko przekazywać wiedzę, ale żeby całościowo wychowywać, uwzględniając potrzeby fizyczne człowieka, ale również wszelkie potrzeby duchowe - wyjaśniał.

Zaznaczył, że celem jest nauczenie młodego człowieka szerszego spojrzenia na świat i głębszym zastanowieniem nad sensem tego świata. - Chodzi też o poznanie siebie samego, by młody człowiek potrafił stworzyć właściwą hierarchię wartości i odnalazł swoją misję, swoją rolę, swoje powołanie - dodał.

Zainteresowanie wprowadzeniem programu są kolejne dolnośląskie miasta. Projekt jest finansowany ze środków Papieskiego Wydziału Teologicznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama