Rafał Dutkiewicz, prezydenta Wrocławia, oraz Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent i Irek Grin, kurator ESK ds. literatury, koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO - Wrocław 2016-2017, przedstawili ideę pomocy małym mieszkańcom Konakry.
Prezydent miasta przypomniał, że Wrocław będzie Światową Stolicą Książki do 22 kwietnia. Wtedy ten tytuł przejmie stolica Gwinei - Konakry. - Równocześnie spowodujemy, że dzieci z Konakry otrzymają 100 tys. egzemplarzy elementarza. Będą one napisane w języku francuskim. Końcowa część książki będzie zawierała przetłumaczone polskie wiersze - mówił podczas konferencji prasowej Rafał Dutkiewicz.
Aby było to możliwe potrzebne jest wsparcie. Do udziału w akcji zaproszeni są nie tylko wrocławianie, ale również dobroczyńcy z innych części Polski. Na realizację celu potrzeba ok. 100 tys. dolarów. - Jeśli trochę zabraknie, to Wrocław zostanie jednym z donatorów - powiedział prezydent Dutkiewicz. Organizatorzy zbiórki szacują, że przekazane podręczniki zaspokoją głód czytelniczy ok. 500 tys. dzieci.
Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent zaznacza, że wzór podręczników już istnieje na tamtejszym rynku i nie będą one pisane od nowa. - Poprzez naszą działalność chcemy walczyć z analfabetyzmem. To jest jeden z większych problemów, które trapią Gwineę - przekonuje. Do Konkary trafi również tysiąc podręczników dla nauczycieli.
- W uzupełnieniu tego podręcznika będą wiersze dla dzieci. Polska jest krajem, w którym tych najpiękniejszych wierszy napisano najwięcej. To będzie trudny wybór, ale bardzo istotny w kontekście Gwinei. Postaramy się wybrać coś, co nie tylko będzie obiektywnie piękne literacko, ale też coś, co będzie się porozumiewało z kontekstem afrykańskim - mówił Irek Grin.
Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO - Wrocław 2016-2017 zwrócił uwagę, że w stolicy Gwinei z okazji przejęcia tytułu wybudowano nowy budynek Biblioteki Narodowej.
- Kłopot jest taki, że nie ma tam ani jednej książki. Dlatego chcemy, żeby ten projekt elementarzy był wzbogacony o zbiórkę w całej Polsce, ale również we Francji książek. Już mnóstwo partnerów jest w to zaangażowanych - wyjaśnia.
Elementarze zostaną wyprodukowane, co jest zgodne z zasadami udzielania pomocy krajom Czarnego Lądu, w Afryce i trafią do szkół u progu nowego roku szkolnego - w październiku.
Gwinea jest krajem o jednym z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. To kraj, którego mieszkańcy porozumiewają się w kilkunastu językach plemiennych.
Języka francuskiego - oficjalnego języka państwowego, jedynego, w którym mogą się komunikować wszyscy mieszkańcy Gwinei - dzieci nie poznają w domu, lecz uczą się dopiero w szkole. Gwinea to wreszcie kraj, który do niedawna zmagał się z epidemią eboli, a wciąż zmaga się z traumą po tej tragedii.
Szczegóły akcji i numer konta, na który można wpłacać darowizny na elementarze można znaleźć na stronie Fundacji Art Transparent.
Jednym z największych problemów Gwinei i jest analfabetyzm mat. prasowe