Nowy numer 22/2023 Archiwum

Pamiętają o bohaterach AK

10-lecie Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej obchodzone będzie w Oleśnicy 7 i 8 lutego.

7 lutego odbędą się warsztaty dla uczniów i nauczycieli ze szkół zrzeszonych w Dolnośląskiej Rodzinie, organizowane przez stowarzyszenie „Akademia Przygody”, m.in. „Szkoła Cichociemnych STS 64”, a także zajęcia: „Symbole narodowe w przestrzeni publicznej”, „Znak Polski Walczącej”, „Z pamięcią w sercu i melodią na ustach” (wspólne rodzinne śpiewanie) oraz podsumowanie konkursów „Wierszem, prozą i obrazem o Armii Krajowej”.

8 lutego o 10.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy, z udziałem pocztów sztandarowych wszystkich szkół oraz z asystą wojskową. O 11.30 rozpocznie się gala jubileuszowa w sali widowiskowej Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy, ul. Kochanowskiego 4.

Dolnośląska Rodzina Szkół jest wyjątkowym przedsięwzięciem edukacyjnym wykraczającym daleko poza ramy edukacji formalnej. Idea ta stała się tak ważna, że uzyskała status oficjalnego projektu wpisanego w działalność Instytutu Pamięci Narodowej.
W działaniach bezpośrednich wyraża się to poprzez: upowszechnianie w szkołach należących do Rodziny wiedzy historycznej opartej o najnowsze badania naukowe i dokumenty dotyczące dziejów Polski oraz losów obywateli w ostatnich latach, upowszechnienie tradycji i dziedzictwa ideowego Armii Krajowej, kształtowanie świadomości narodowej i patriotycznej dzieci i młodzieży oraz postawy wyrażającej się w pokoleniowej odpowiedzialności za więź z przeszłością, a także za przyszłość swojej Ojczyzny, inicjowanie ciekawych form aktywności uczniów i nauczycieli oraz stworzenie płaszczyzny wymiany dobrych praktyk między szkołami.

Obchody są organizowane przez Burmistrza Miasta Oleśnica, Dolnośląską Rodzinę Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Aktualnie w skład Dolnośląskiej Rodziny wchodzą następujące szkoły:

Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadek” w Trzebnicy, Szkoła Podstawowa nr 30 im. Armii Krajowej w Wałbrzychu, Gimnazjum nr 18 im. Armii Krajowej we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu, Szkoła Podstawowa nr 28 im. Gen. Leopolda Okulickiego we Wrocławiu, Publiczne Gimnazjum im. Armii Krajowej w Zespole Szkół Publicznych w Lubiążu, Zespół Szkół w Niechlowie (Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego), Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie, Zespół Szkół Publicznych w Prusach (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Armii Krajowej oraz Gimnazjum Publiczne im. Bohaterów Armii Krajowej), Szkoła Podstawowa nr 23 gen. Stefana „Grota” Roweckiego we Wrocławiu, Gimnazjum nr 39 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu, I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Miliczu, Gimnazjum nr 1z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Armii Krajowej w Strzelinie, Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów, Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu, Liceum Ogólnokształcące nr I im Danuty Siedzikówny „Inki” we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast