Nowy numer 3/2021 Archiwum

Krew bardzo potrzebna!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje o zgłaszanie się do oddawania krwi i jej składników.

Ze względu na okres feryjny rośnie ilość zdarzeń komunikacyjnych i, co za tym idzie, zapotrzebowanie na krew. W przesłanym mediom komunikacie prasowym czytamy, że w tym czasie zmniejsza się ilość donatorów. Wiąże się to z tym, że studenci i uczniowie wyjeżdżają z Wrocławia wykorzystując przerwę semestralną. Mniejsza ilość dawców jest też zwiększoną spowodowana zachorowalnością na grypę.

Pracownicy RCKiK apelują, by w tym czasie nie zapominać o pacjentach szpitali i klinik, którzy walczą o życie. Zachęcają do zgłaszania się do wszystkich oddziałów centrum - we Wrocławiu, Głogowie, Legnicy i Lubinie oraz do organizowania zbiórek krwi w zakładach pracy.

W tej chwili najbardziej potrzebna jest krew grup Rh ujemnych: 0-, A- oraz grup 0+ i A+. Stany krwi można śledzić na stronie www.rckik.wroclaw.pl

Możesz zostać dawcą krwi, jeżeli:

  • jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia,
  • czujesz się zdrowy,
  • ważysz nie mniej niż 50 kg,
  • pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi.

Przed pójściem do punktu krwiodawstwa zjedz lekki posiłek, zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości i zgłoś się do rejestracji. Tam uzyskasz pozostałe informacje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama