Niecałe pół roku przed Pieszą Pielgrzymką Wrocławską na Jasną Górę poznaliśmy pierwsze szczegóły.
Podczas spotkania przewodników grup pielgrzymkowych zapadły pierwsze decyzje dotyczące tegorocznych rekolekcji w drodze. Hasło przewodnie jest tożsame z tematem roku duszpasterskiego w Polsce i brzmi „Idźcie i głoście”. – Wokół tych słów będą budowane merytoryczne elementy pielgrzymki – konferencje grupowe i homilie podczas pielgrzymkowych Eucharystii – wyjaśnia Wiesław "Kuzyn" Wowk, koordynator służb pielgrzymkowych.
Prawdopodobnie każdego dnia po etapie ciszy, w każdej grupie przez kilka minut będą czytane fragmenty Ewangelii, natomiast w ramach grupowych konferencji pątnicy będą mogli się dowiedzieć jak rozmawiać o wierze m.in z dziećmi, niewierzącym czy walczącymi.
Dobrą wiadomością dla wyruszających na szlak są dwie nowe grupy – 20 i 21. Co prawda swój debiut obie miały już na październikowych pielgrzymkach do grobu św. Jadwigi, jednak ich przewodnicy zdecydowali, że w tym roku wyruszą po raz pierwszy na Jasną Górę. Jaki będzie ich charakter? Grupa nr 20, której przewodnikiem jest ks. Mariusz Wyrostkiewicz obejmuje szeroko pojęte wrocławskie Psie Pole. Jak zaznacza kapłan podczas trzebnickiego pielgrzymowania bp Jacek Kiciński zauważył, że wśród uczestników jest wiele rodzin. Stąd propozycja, by „dwudziestka” była grupą rodzinną.
Pod numerem "21" będzie w sierpniu szła przede wszystkim młodzież związana z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży, również wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Trzon grupy będzie stanowiło działające na Ostrowie Tumskim DA "Przystań". Przewodnika, ks. Marka Leśniaka, wspierał będzie „raper w sutannie”, ks. Jakub Bartczak.
Księża przewodnicy rozmawiali podczas spotkania również o przeżywanych w tym roku jubileuszach. – Wszyscy zgodzili się, że powinniśmy położyć pewne akcenty na Matce Bożej Fatimskiej z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy objawień oraz na dziełach Brata Alberta Chmielowskiego z okazji setnej rocznicy jego śmierci – dodaje "Kuzyn".
Już dziś wiadomo, że tegoroczna trasa będzie przebiegała bardzo podobnie jak w ubiegłym roku. Jedyną zmianą, która może być dość zaskakująca, jest zmiana miejsca Mszy św. w Kluczborku. – Ze względu na przypadającą tego dnia niedzielę nie ma możliwości byśmy skorzystali w tym roku z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji gdzie Eucharystia zostanie przeniesiona. Nie zmieniamy jednak naszych dorocznych planów związanych z koncertem w Kluczborku – wyjaśnia W. Wowk. Wiadomo też, że kolejnego dnia, podczas Eucharystii w sanktuarium św. Anny w Oleśnie będzie udzielony sakrament małżeństwa. „Tak” na całe życie powiedzą sobie pielgrzymi z grupy siódmej – Natalia i Piotr.
Kolejne spotkanie przewodników odbędzie się w kwietniu. Wtedy zostaną podjęte kolejne ważne dla przebiegu 37. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej decyzje. Do tego czasu, na wniosek ks. prof. Włodzimierza Wołyńca, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego i przewodnika „jedynki” kapłani mają się zastanowić nad propozycjami dla pielgrzymów duchowych, by jeszcze bardziej mogli oni włączyć się pielgrzymkę.
Pielgrzymka wrocławska na Jasną Górę odbędzie się w tradycyjnym terminie – od 2 do 10 sierpnia. „Gość Wrocławski”, podobnie jak w latach ubiegłych przygotuje serwis specjalny poświęcony wydarzeniu, w którym będzie można znaleźć wiele zdjęć, ciekawostek, ale także materiałów audio (homilie z pielgrzymkowych Eucharystii) i wideo (transmisje "na żywo" pielgrzymkowych Mszy św.