Dziś wspomnienie NMP z Lourdes i zarazem Światowy Dzień Chorego. Wrocławskie obchody odbyły się już wczoraj. Organizatorem wydarzenia była Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Pierwszym i najważniejszym punktem programu była Eucharystia w katedrze wrocławskiej. Przewodniczył jej obchodzący 11. rocznicę przyjęcia sakry bp Andrzej Siemieniewski. We wstępie do Mszy św. ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, powitał zebranych i prosił o modlitwę za wszystkie wspólnoty i organizacje, które niosą pomoc chorym, ale przede wszystkim za samych chorych i niepełnosprawnych oraz wszystkich, którzy się nimi opiekują.
Z okazji trwającego w archidiecezji wrocławskiej Roku Jadwiżańskiego obok ołtarza postawiono relikwiarz z doczesnymi szczątkami św. Jadwigi Śląskiej. - Jest to specjalny czas, w którym Jadwiga - matka i żona, księżna i przełożona zakonna, opiekunka ubogich i pocieszycielka chorych - wyprasza nam szczególne łaski - przypomniał.
W homilii bp Siemieniewski przypomniał, że Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. - Nasz modlitwa biegnie dwoma torami. Jeden tor to kiedy myślimy o chorych, słabych i niedomagających. A tor drugi to wtedy, gdy przedstawiamy Panu Bogu tych wszystkich, którzy chorymi się opiekują - mówił, zaznaczając, że te dwie intencje podsuwa nam w swoim liście na XXV Światowy Dzień Chorego papież Franciszek.
W dalszej części odnosił się do kolejnych słów Ojca Świętego, który napisał, że ten dzień jest okazją do zwrócenia uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Podkreślił, że Franciszek zachęca też do dziękowania. - Pewnie, że choroba jest sytuacją trudną, wymagającą, ale mówi nam apostoł: "W każdym położeniu dziękujcie Panu". Dziękujcie za dar życia, a jeszcze bardziej - i tutaj wracamy do listu Franciszka - za powołanie do towarzyszenia chorym braciom - mówił.
Zwrócił też uwagę, że papież zachęca nas do wpatrywania się w Maryję. Zaznaczył, że nie chodzi o zaspokojenie ciekawości, ale wpatrywanie się z podziwem i chęcią naśladowania. - Wpatrywanie się w Maryję, którą nazywamy Uzdrowieniem Chorych - mówił.
- Najświętsza Maryja Panna w dzień swojego wspomnienia zachęca: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" - zróbcie to, o czym mówi Pan Jezus, że "cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych, Mnieście uczynili" - dodał.
Druga część spotkania odbyła się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie po zjedzeniu gorącego posiłku zostali zaproszeni na przedstawienie „Opowieść o planetach” przygotowane przez Fundację Przyjazny Dom. Zaraz po nich na scenie pojawili się uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia św. Celestyna z Mikoszowa w spektaklu „Prosić o miłość”.