Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czy to początek samochodowej rewolucji?

Od wiosny 2018 r. we Wrocławiu zacznie funkcjonować pierwsza w Polsce wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Do dyspozycji klientów będzie 200 aut, w tym 10 dostawczych.

Miasto Wrocław właśnie podpisało umowę na stworzenie i prowadzenie wypożyczalni z firmą Enigma Sp. z o. o. Do momentu rozpoczęcia jej funkcjonowania w stolicy Dolnego Sląska powstanie 12 punktów do ładowania samochodów. Na zachętę klienci wypożyczalni będą mogli korzystać z kilku udogodnień. Wśród nich będzie m.in. możliwość jazdy po zarezerwowanych dla autobusów i taksówek niektórych buspasów, a także możliwość wjechania w miejsca zarezerwowane teraz tylko dla komunikacji miejskiej.

Aby wypożyczyć auto, będzie trzeba posiadać prawo jazdy. Weryfikacja będzie następowała poprzez krajowy system ewidencji. Do uruchomienia i korzystania auta nie będą potrzebne kluczyki, ale specjalna aplikacja. Dyspozytor będzie też miał podgląd lokalizacji auta na mapie. Wykorzystany do tego zostanie system GPS.

Elektryczne auta będą w pewien sposób uprzywilejowane również w strefach parkowania w centrum miasta. Zostaną wyznaczone specjalne miejsca dedykowane tylko pojazdom z wypożyczalni.

Jaki będzie koszt korzystania z samochodów? Prezes Enigma Sp. z o. o., Paweł Andrzej Luksic, podkreśla, że szacunki wskazują na 1 zł za minutę użytkowania. Zaznacza jednak, że nie jest to jeszcze ostateczna cena, bo analiza rynku wciąż trwa. W trakcie trwania prac nad uruchomieniem wypożyczalni powstanie również szczegółowy regulamin korzystania z niej.

Do końca ubiegłego roku we Wrocławiu było zarejestrowanych 60 aut elektrycznych i hybrydowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama