Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Dolej paliwa na Kresy

Stowarzyszenie "Odra-Niemen" prosi o wsparcie w przewożeniu darów dla Polaków żyjących na Kresach Wschodnich. Tej zimy zebrano w ramach akcji "Rodacy Bohaterom" rekordowe 50 ton.

- Za nami już tak dużo wypraw, a paczek wcale nie mniej. Do końca lutego przekroczymy 50 ton darów, a nie są w to wliczone dary, które znajdują się jeszcze w magazynach w Krakowie i Poznaniu - mówi Ilona Gosiewska, prezes „Odry-Niemen”.

To największa edycja w całym dotychczasowym zadaniu od 2010 roku. Liczba 50 ton już się zdarzała, ale była zawsze w połączeniu z Wielkanocą. W tym czasie powstały także inne, podobne do akcje, a mimo to „Rodacy-Bohaterom” wciąż rośnie w siłę.

- To wielka radość, ale też większa liczba wypraw. Niestety, skończyły nam się finanse związane z tym zadaniem, a każdy wyjazd to przede wszystkim koszt paliwa, dlatego prosimy Państwa o pomoc - apeluje I. Gosiewska.

Stowarzyszenie prosi o wpłatę na konto akcji Rodacy-Bohaterom na zakup paliwa niezbędnego do przewiezienia darów i w niektórych sytuacjach do wynajmu busa towarowego. Z wielką chęcią wolontariusze przyjma też talony na paliwo.

- Za nami 14 wypraw na Kresy, każda pochłania kilka tysięcy złotych na samo paliwo. Jeden bus mieści 150 paczek, a wszystkich zebrano prawie 5 tysięcy! Nie finansujemy żadnych innych kosztów - podkreśla prezes „Odry-Niemen”.

Najbliższe wyprawy zaplanowano na weekend na Litwę, do szkoły polskiej, do rejonu wileńskiego. Grupa wolontariuszy jedzie także na Ukrainę do małych miejscowości i głównie do parafii z polskimi kapłanami.

- Czeka nas również wyjazd na Białoruś. Tam zawieziemy ponad 100 paczek - dodaje Ilona Gosiewska.

Skąd coraz większa popularność akcji „Rodacy-Bohaterom”?

- My cały czas pracujemy tak samo, mamy pomysły, ale nie mamy możliwości, żeby jeszcze się z tym tematem rozwijać, więc nasze ścieżki dotarcia są takie same. Być może pojawiło się więcej informacji w mediach publicznych o wsparciu Polaków za wschodnią granicą - zastanawia się prezes „Odry-Niemen”.

W tym roku inicjatywa „Rodacy-Bohaterom” po raz pierwszy otrzymała patronat Minister Edukacji Narodowej, dzięki czemu włączyło się w nią wiele szkół.

- Sami koordynatorzy, których przybywa, podkreślają, że wszędzie biliśmy rekordy ilości darów - kwituje Ilona Gosiewska.

By pomóc w przewiezieniu darów na Kresy, wystarczy wesprzeć stowarzyszenie pod numerem konta:

Konto akcji „Rodacy-Bohaterom”

nr 41 1440 1185 0000 00001283 9308

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy