Nowy numer 23/2023 Archiwum

Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen zapraszają na retrospektywę VIII Festiwalu Filmowego NNW 1939-1989 Przywracamy Pamięć.

Zbliża się 1 marca  - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To dobra okazja, by przypomnieć sobie lub zapoznać się z sylwetkami tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji oraz pokazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem. Temu służyć ma festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", będący największym tego typu przedsięwzięciem poświęconym polskiej historii najnowszej i Żołnierzom Wyklętym. Jego retrospektywa odbędzie się w CH Zajezdnia (ul. Grabiszyńska) 27 i 28 lutego.

W trakcie dwóch dni festiwalu zaprezentowanych zostanie 13 filmów oraz wystawy tematyczne. Zaplanowano również spotkania autorskie czy warsztaty edukacyjne prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej oraz zwiedzanie wystawy głównej w Centrum Historii Zajezdnia "Wrocław 1945-2016" specjalnie przygotowaną ścieżką "Szlakiem Żołnierzy Wyklętych".

Festiwal będzie również okazją do spotkania z wrocławskimi bohaterkami - Martą Ziębikiewicz (rodzina Żołnierzy Wyklętych), Genowefą Aleksander (Narodowe Siły Zbrojne), Marią Murias i Wandą Kiałką (Armia Krajowa). Podczas wydarzenia zaprezentują się także różne grupy rekonstrukcyjne.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja, która potrwa do piątku 24 lutego do godz. 12. Szczegóły oraz program na www.retrospektywy.org.

Festiwal swoim patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast