Nowy numer 44/2020 Archiwum

Człowiek w obliczu wielkich pytań. Kino Krzysztofa Zanussiego

Pod takim hasłem odbędzie się 8 marca w Wyższym Seminarium Franciszkanów we Wrocławiu konferencja naukowa. Do 28 lutego trwają zapisy uczestników.

Wydarzenie to jest cyklicznym spotkaniem w ramach projektu "Wiara - Kultura - Kino", zainicjowanego w 2016 r. w środowisku naukowo - dydaktycznym Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów we Wrocławiu.

Zapisy uczestników - zarówno słuchaczy jak i prelegentów - trwają do 28 lutego. - Każdy, kto do nas się zgłosi, otrzyma do wypełnienia kartę uczestnika. Udział jest bezpłatny, ale chcemy być przygotowani - mówi s. prof. Kazimiera Wawrzynów, urszulanka, współorganizatorka wydarzenia.

Podkreśla, że konferencja jest skierowana do wszystkich, którzy są zainteresowani o sens życia. - Kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, inaugurując wielkie spotkania z ludźmi sztuki, powiedział, że sztuka współczesna nie inspiruje człowieka do stawiania wielkich pytań o tajemnicę znaków, które człowiek napotyka wokół siebie, a więc o to, co jest transcendentne - przypomniała. Odwołała się też do dokumentów autorstwa papieża Jana Pawła II, w których pisze o kinie nastawionym na problemy egzystencjalne proponującym filmy, które skłaniają widza do refleksji, ukazują mu aspekty rzeczywistości czasem nieznane tak, że zaczyna on stawiać sobie pytania i nie może pozostać obojętny na przesłanie zawarte w danym dziele.

- Dlatego otworzyliśmy się na kino Krzysztofa Zanussiego. W jednej z ostatnich książek wydanych na temat jego twórczości kard. Ravasi pisze, że jego filmy potrafią połączyć subtelność ze sprawami zasadniczymi. I rzeczywiście K. Zanussi stawia wielkie pytania - zaznacza s. Wawrzynów. Ten wybitny reżyser jako fizyk, filozof i twórca kultury, od początku swojej działalności inspiruje widzów, swoich studentów i słuchaczy do stawania w obliczu pytań o sens życia, do odkrywania kwestii granicznych człowieka i społeczeństw, a tym samym do poszukiwania światła w naszym życiu. - Będziemy przez kino poszukiwać drogi do wiary - zaznacza siostra profesor.

W wydarzeniu weźmie udział sam reżyser. Krzysztof Zanussi wygłosi wykład pt. "Z rozumem po wiarę". Swoją prelekcję wygłosi też m.in. prof. Małgorzata Dąbrowska z Uniwersytetu Łódzkiego, promotorka doktoratu honoris causa dla maestro, która opowie o sensie życia. - Mam nadzieję, że te wykłady otworzą nasze horyzonty.

Konferencja rozpocznie się 8 marca o godz. 9 Eucharystią w kościele franciszkanów pw. św. Antoniego na al. Kasprowicza. Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi o godz. 10. W programie sesja plenarna, wykład mistrza, wykłady studentów i doktorantów oraz debata z możliwością zadawania pytań panu profesorowi.

Patronat nad konferencją objęła Papieska Rada ds. Kultury. Patronem medialnym jest Gość Niedzielny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama