Nowy numer 13/2024 Archiwum

Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa

Do znanych już dobrze nabożeństw, odprawianych w okresie Wielkiego Postu, dołącza w tym roku kolejne.

Pomysł proponowanego nabożeństwa pasyjnego – Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej we Wrocławiu – wzorowany jest na Drodze Jerozolimskiej, szlaku kościołów stacyjnych w Rzymie oraz praktykowanej już od kilku lat Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Projekt ten zakłada nawiedzanie przez wiernych 14 kościołów we Wrocławiu, przy czym każdy z nich jest miejscem do rozważenia jednej (kolejnej) stacji.

Początek tego modlitewnego szlaku wyznacza katedra wrocławska, gdzie będzie można zaopatrzyć się w specjalnie przygotowany „Przewodnik po XIV stacjach Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej”. Zawiera on: tabelę z zaznaczonymi w odpowiedniej kolejności świątyniami, adresy tych kościołów, teksty biblijne, nauczanie św. Jana Pawła II skierowane do Polaków, rozważania pasyjne oraz wybrane modlitwy. Dla ułatwienia dotarcia do poszczególnych świątyń, wpisane zostały także numery tramwajów i autobusów, z podanymi nazwami przystanków, znajdujących się w pobliżu danego kościoła. We wszystkich świątyniach, leżących na szlaku AMDK, znajduje się także okolicznościowa pieczątka.

Przewodnik jest dostępny również dla posiadaczy telefonów komórkowych z systemem Android i iOS. Aplikację będzie można pobrać poprzez skanowanie kodu QR przy I stacji AMDK (katedra), jak również w sklepie Google Play. Poprzez kod QR (lub wprowadzenie hasła) przy poszczególnych stacjach aktywować można kolejne rozważania.

Pielgrzymi mogą nawiedzać wskazane kościoły w małych grupach lub indywidualnie w wybranych przez siebie dniach Wielkiego Postu, czyli od Środy Popielcowej (1 marca) do Wielkiej Soboty (15 kwietnia). Liczba odwiedzanych w danym dniu kościołów oraz czas rozważanych w nich stacji Drogi Krzyżowej zależy wyłącznie od możliwości każdego uczestnika AMDK. Czas modlitwy jest nieograniczony. Zalecana jest adoracja Pana Jezusa, zwłaszcza w tych kościołach, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament. Podczas nawiedzenia świątyni można także przewidzieć udział w Eucharystii lub/i skorzystać z sakramentu pokuty.

Podjęcie modlitw na szlaku AMDK nie wiąże się z żadnymi opłatami. W przedsionku katedry można jednak złożyć ofiarę dla pokrycia kosztów organizacyjnych (druk „Przewodnika”, opracowanie wersji elektronicznej, pieczątki, itp.). Z góry składamy serdeczne „Bóg zapłać!”.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by po niezbędnych adaptacjach nabożeństwa takie realizować również w innych miastach, w ramach dekanatów czy w wyznaczonym terenie, wykorzystując znajdujące się tam świątynie.

Bez względu na formy zewnętrzne, miejsce i czas oraz liczbę osób, biorących udział w nabożeństwie Via Crucis, chodzi zawsze o rozważanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Ta kontemplacja pozwala wiernym nie tylko wzruszać się i wspominać Wydarzenie, które zadecydowało o naszym zbawieniu, ale też odczytywać swoje miejsce przy Ukrzyżowanym z miłości dla nas Panu. Służą temu: odpowiednio dobrane modlitwy i pieśni, medytacje, obrazy, rzeźby, krajobraz, ale także skupienie, zmęczenie, wyrzeczenia, duch pokuty i zadośćuczynienia za popełnione grzechy.

Oto kolejne kościoły-stacje na szlaku Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej we Wrocławiu:

I – katedra św. Jana Chrzciciela, Sanktuarium NMP Adorującej, pl. Katedralny 18;

II – kościół pw. św. Wojciecha (dominikanie), grób bł. Czesława, patrona Wrocławia, pl. Dominikański 2;

III – kościół pw. Opieki św. Józefa (karmelici bosi), Sanktuarium NMP Miłosierdzia – Ostrobramskiej, ul. Ołbińska 1;

IV – kościół pw. św. Mikołaja (paulini), Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, ul. św. Antoniego 30;

V – kościół pw. Opatrzności Bożej, ul. Nowodworska 64,

VI – kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, ul. Borowska 174;

VII – kościół pw. św. Elżbiety, ul. Grabiszyńska 103;

VIII – kościół pw. św. Karola Boromeusza (franciszkanie conv.), ul. Krucza 90;

IX – kościół pw. św. Augustyna (kapucyni), Sanktuarium NMP Pocieszenia z Hodowicy, patronki młodych małżeństw, ul. Sudecka 90;

X – kościół pw. św. Maksymiliana M. Kolbego, ul. Horbaczewskiego 20;

XI – kościół pw. św. Jerzego i Podwyższenia Krzyża św., ul. Biegła 3;

XII – kościół pw. Chrystusa Króla (salezjanie) ul. Młodych Techników 17;

XIII – kościół pw. św. Faustyny, ul. Jackowskiego 49;

XIV – kościół pw. św. Klemensa (jezuici), Sanktuarium NMP Pocieszenia, Aleja Pracy 26.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy