Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle!

To jedna z pięciu prawd Polaków spod znaku Rodła i jednocześnie hasło obchodów 79. rocznicy Kongresu Berlińskiego, na którym zostały ogłoszone.

Rodzina Rodła we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu zapraszają w niedzielę 5 marca na Ostrów Tumski na obchody jubileuszowe. Rozpoczną się one o 8.30 złożeniem wieńców pod tablicą z Prawdami Polaków znajdującą się na ścianie kościoła pw. św. Marcina (k. pomnika papieża Jana XXIII). O 9.30 w katedrze wrocławskiej rozpocznie się Eucharystia. Przewodniczył jej będzie bp Andrzej Siemieniewski, a homilię wygłosi ks. Marian Szczepiński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego diecezji pelplińskiej.

Po Mszy św. ok. 11.20 na placu przy auli Papieskiego Wydziału Teologicznego wypuszczonych zostanie 500 gołębi pocztowych na pamiątkę ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła i w hołdzie ojczyźnie, a następnie goście będą mogli skosztować przygotowanego z okazji jubileuszu 100-kilogramowego tortu, a także wojskowej grochówki.

Kolejna część uroczystości ma charakter zamknięty ze względu na ograniczoną ilość miejsc w auli PWT. Zaproszeni goście wysłuchają m.in. archiwalnego nagrania z Kongresu Berlińskiego, występów artystycznych oraz wykładu pt. "Kongres Berliński z 6 marca 1938 r. ukoronowaniem XV-letniej działalności Związku Polaków w Niemczech".

- O tej uroczystości dowiedzą się Polacy w kraju i za granicą - zaznacza Tadeusz Szczyrbak, główny organizator. Zaznacza, że założenia Kongresu Berlińskiego z 1938 r. i Pięć Prawd Polaków spod znaku Rodła wciąż są aktualne, a jako swoje przyjmuje je młode pokolenie.

Zapraszamy do udziału w otwartej części wydarzenia. "Gość Niedzielny" jest jego patronem medialnym.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma