Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Warsztaty medialne we wrocławskim seminarium

Nie można oddawać wirtualnego świata walkowerem. Tam też trzeba głosić Ewangelię. Jak to robić profesjonalnie? Tego od zawodowców z branży medialnej dowiadywali się klerycy.

Warsztaty medialne w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym poprowadzili:Agata Puścikowska, prof. Monika Przybysz i dziennikarze telewizji Echo 24.

- Poruszyliśmy temat komunikacji prasowej, czyli relacji dziennikarz-odbiorca. Starałam się im przekazać to, do czego dochodziłam przez 20 lat, czyli co jest najważniejsze w pisaniu do ludzi. Głównie, aby przedstawiać im świat w taki sposób, by pokazywać jak najwięcej dobra - mówi Agata Puścikowska.

Dziennikarka "Gościa Niedzielnego" podkreśla, że na tego typu zajęciach nie można ograniczyć się jedynie do teorii.

- Pierwsza część była utrzymana w konwencji wykładowej z elementami dialogu, w drugiej postawiłam przed alumnami zadanie stworzenia tekstu informacyjnego i publicystycznego. Przeanalizowaliśmy je i muszę przyznać, napisali je lepiej, niż się spodziewałam - podkreśla Agata Puścikowska.

Jej zdaniem, przyszli księża powinni mięć jak największą wiedzę medialną, ponieważ w XXI wieku świat wirtualny staje się dla wielu osób ważny, a czasem ważniejszy od rzeczywistego, szczególnie u młodych ludzi.

- Albo wejdziemy w świat wirtualny, albo oddamy go po prostu walkowerem. Mówiłam o tym klerykom, że nie mogą unikać mediów społecznościowych, a z drugiej strony korzystając z nich, powinni uważać na każde słowo, które w internecie zamieszczają. Ich aktywność powinna budować innych i budować obraz Kościoła, a nie gorszyć, czy ośmieszać Kościół - tłumaczy dziennikarka.

Dodaje, że misją kapłana w pisaniu, tak jak w codziennym życiu, powinno być przybliżanie ludzi do Boga.

- Nie można tego robić w sposób napuszony, drętwym językiem oraz, popadając w drugą skrajność, ujmować rzeczywistość zbyt wysublimowanymi, górnolotnymi słówkami pisanymi jeszcze wielki literami np. „Nasz Ukochany, Umiłowany Dziekan przybył do Wspaniałej Parafii - wyjaśniała A. Puścikowska.

 Należy wypośrodkować styl przekazu, czyli mówić do ludzi prostym językiem, ale na poziomie i profesjonalnie.

- Takie warsztaty uświadamiają każdemu z nas, że w przyszłości, jako księża, będziemy mieli do czynienia z mediami. Od tego się nie ucieknie. Począwszy od kwestii gazetki parafialnej, po aktywność w mainstreamowych mediach. Wpisuje się to w naszą posługę kapłańską szczególnie w dobie ciągłego rozwoju internetu i mediów - mówi kleryk Adam Bilski.

W seminarium, jak dodaje kleryk, coraz więcej mówi się o charakterze mediów i porusza się temat edukacji medialnej przyszłych kapłanów.

- Ciekawa była dla mnie zachęta p. Agaty, żebyśmy zakładali konta na Twitterze i docierali ze swoim ewangelicznym przekazem do ludzi. Uczulała przy tym od razu, żeby nie działać w mediach społecznościowych bezrefleksyjnie. Każde słowo napisane w sieci musi być przemyślane i rozważone, żeby nie ulec emocjom, które mogą nas i innych skrzywdzić - analizował kleryk A. Bilski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama