Nowy numer 24/2018 Archiwum

Odpowiedź doskonała

Kto musiałby jeszcze przemówić, żebyśmy zrozumieli, jak w tym konkretnym momencie pomagać Syryjczykom z Aleppo? Pewnie dla niektórych Tomasz Lis, Donald Tusk lub Kuba Wojewódzki.

Akcja „Dar dla Aleppo" (więcej o niej TUTAJ) to as z rękawa wyciągnięty w najlepszym momencie gry uchodźcami z Bliskiego Wschodu. Nawet powiedziałbym, że w przypadku niektórych środowisk chodzi o cyniczną gierkę, mającą na celu podkręcać emocje, grać na uczuciach i tym sposobem budować komuś polityczny kapitał.

W Polsce wciąż żywe są podziały w tej kwestii, a wielu ma do powiedzenia zbyt wiele, nie znając kompletnie sytuacji w Syrii, w Aleppo, ale chcąc uderzyć przeciwników z drugiej strony sceny politycznej. I my słuchamy tych populizmów, którymi obrzucają się głośne nazwiska.

A mieszkańcy Bliskiego Wschodu, w tym ogromne liczby chrześcijan, wystarczająco dużo już wycierpieli i nie mogą stawać się ciągle przedmiotem gry. Dla przykładu w 2003 roku mieliśmy w Iraku 1,5 miliona chrześcijan, dzisiaj żyje tam ich tylko 200 tysięcy...

Co tu dużo mówić, najlepiej posłuchać lub przeczytać to, co próbują przekazać nam od miesięcy choćby pracownicy Pomocy Kościołowi w Potrzebie czy o. Ferasa Lotfi, superior Kustodii Ziemi Świętej z Aleppo. Ludzie, którzy żyją sprawami prześladowań, uchodźców i konfliktów na Bliskim Wschodzie.

- Syryjczycy chcą w pokoju żyć, pracować, uczyć się na miejscu, w swojej ojczyźnie. A teraz od kilku miesięcy w Aleppo jest to możliwe - apeluje franciszkanin o. Lotfi, który pracuje w zniszczonym syryjskim mieście.

Kto musiałby jeszcze przemówić, żebyśmy dobrze zrozumieli, jaka pomoc w tym konkretnym momencie wydaje się najefektywniejsza? Pewnie dla niektórych Tomasz Lis, dla innych Donald Tusk, a dla kolejnych Kuba Wojewódzki.

Teraz mamy okazję wykazać się wszyscy. Bez względu na światopogląd, zawód czy wyznanie. Możemy realnie pomóc. Nie pomóc, by kogoś poklepać po ramieniu, mówiąc: „O! Tych wspieram”.

Wspierasz po prostu niewinnych ludzi, którzy stracili wszystko: bliskich, domy, pracę. I nie zachowuj tych informacji dla siebie. Podaj je dalej. Porozmawiaj ze znajomymi.

Może masz takich, z którymi się właśnie o to wszystko pokłóciłeś? O uchodźców, o to komu i jak pomagać?

Może jest okazja, by teraz zgodnie wesprzeć Syryjczyków, bez pieczątki od jakiekolwiek partii politycznej czy konkretnego środowiska?

Zajrzyj TUTAJ, bo możesz realnie pomóc.

W Aleppo od ponad 3 miesięcy ustały działania wojenne. Ludność wraca do miasta i osiedla się w gruzach   W Aleppo od ponad 3 miesięcy ustały działania wojenne. Ludność wraca do miasta i osiedla się w gruzach Fot. PKWP

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • halinkaa
  27.04.2017 14:07
  stary numer z disco polo czy podobnym łomoto-pląsem, służy do szybkiego lasowania mózgownicy tudzież otępiania na inne treści, Aleksander Kwaśniewski w swojej zwycięskiej kampanii wyborczej tez na tym bazował, zanim prezentacja wyborcza doszłaby do jakiś konkluzji o kandydacie następowała część "artystyczna" kandydat pląsał i roznoszono kiełbaski (prawdziwe, nie wyborcze), bo miał zostać przekaz, że niby taki fajny, coś mi się wydaje, że środowisko akademickie promujące tego typu eventy to ten sam chów
  doceń 2
 • RochDudek
  27.04.2017 16:03
  dlatego polecam Edzia. Edziu nie klnie, z zasady. a jest naprawdę świetnym freestyle'owcem.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma