Nowy numer 2/2021 Archiwum

Relikwie św. Wacława we Wrocławiu

W środę zostaną przekazane przez kard. Dominika Dukę, prymasa Czech, do kościoła pw. świętych Stanisława, Doroty i Wacława.

Msza św. z przekazaniem relikwii zostanie odprawiona o 11.00. W Eucharystii, pod przewodnictwem kard. Duki, udział weźmie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

– Więzi między naszymi metropoliami zacieśniają się; wielu naszych księży pracuje w Czechach. Do kościoła pw. świętych Stanisława, Wacława i Doroty przybywa coraz więcej pielgrzymek z Czech – zauważa proboszcz parafii, ks. Andrzej Brodawka.

Przypomnijmy, że potężna świątynia wznosząca się nad ulicą Świdnicką we Wrocławiu ma niezwykłą historię. Konsekrowana została w 1615 r., ale jej akt fundacyjny sporządzono już w 1351 roku – na pamiątkę spotkania we Wrocławiu króla Kazimierza Wielkiego i cesarza Karola IV. Za patronów kościoła obrano wówczas świętych szczególnie czczonych przez Polaków (bp Stanisław), Czechów (Wacław) oraz Niemców (Dorota).

Świątynia posiada wspaniały barokowy wystrój. Jego częścią jest m.in. monumentalny nagrobek barona Heinricha Gotfrieda von Spätgena wykonany w poł. XVIII w. przez F. J. Mangoldta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama