Nowy numer 3/2021 Archiwum

Chcą dawać inspirację do działania

W Polsce przebywa dwóch braci z Taizé. Do końca marca odwiedzą kilkadziesiąt miejsc w różnych miejscowościach. Przede wszystkim spotkają się z młodzieżą. Jednym z przystanków będzie Wrocław.

W Polsce przebywają bracia Wojtek i Maciej. Ich tournée przebiega równolegle tak, że bracia prawie codziennie przebywają w innym miejscu. - Przyjechaliśmy do Polski, by odwiedzić młodych ludzi, którzy w ostatnich latach byli w Taizé lub uczestniczyli w Europejskich Spotkaniach Młodzieży. Chcemy się z nimi wspólnie modlić, ale również odwiedzać miejsca cierpienia i nadziei, by szukać inspiracji i wyjść do tych ludzi, którzy doświadczają samotności - mówi brat Wojtek.

Zaznacza, że ważne jest dla braci, by utrzymywać kontakt z młodymi i motywowanie do zrobienia "czegoś" więcej. - Chcielibyśmy odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka, by konkretyzować naszą wiarę i podejmować zaangażowanie na rzecz innych. Często o tym mówimy w Taizé podczas spotkań z Polakami, szukając sposobów na realizację tego zadania w parafii, w duszpasterstwach, ale też wobec potrzebujących - wyjaśnia. To dlatego podczas pobytu w Polsce bracia wraz  z młodzieżą odwiedzają miejsca, w których są ludzie potrzebujący nadziei - więzienia, domy poprawcze, domy pomocy społecznej, ośrodki uzależnień, hospicja, domy samotnej matki, czy jadłodajnie. - To są miejsca, gdzie ludzie są samotni i potrzebują chociaż trochę zainteresowania i wrażliwości. I to robimy z młodymi ludźmi, by inspirować ich na codzienność - dodaje.

Jednym z etapów na trasie brata Wojtka będzie jego rodzinne miasto - Wrocław. Jak podkreśla część pobytu poświęci na sprawy organizacyjne związane m.in. z transportem młodzieży do Taizé. Bowiem od wielu lat co tydzień w lipcu i sierpniu ze stolicy Dolnego Śląska takie rejsowe kursy są realizowane. Podobnie będzie i w tym roku.

Brat Wojtek weźmie udział w piątek, 24 marca, w modlitwie śpiewami w ramach Drogi Krzyżowej w kościele pw. św. Jerzego, męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Biegła) na wrocławskim Brochowie. Nabożeństwo rozpocznie się po Mszy św. o godz. 18 (ok. godz. 19) i ubogacą je rozważania br. Rogera, założyciela wspólnoty z Taizé. Następnie przewidziana została modlitwa kanonami i agapa.

Chętni mogą spotkać się z bratem również w niedzielę. O godz. 16 w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej, czyli "pod czwórkę" na Ostrowie Tumskim zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby pojechać do Taizé na tydzień lub dłużej, sami albo z przyjaciółmi, a także wszyscy, którzy zastanawiają się, co w Taizé się dzieje i jaki jest program tygodnia podczas wakacyjnych spotkań. - To okazja do tego, by się zaangażować, a właśnie do 

W planach br. Wojtka są także spotkania, m.in. z bp Jackiem Kicińskim, ze studentami Ewangelikalnej Szkoły Wyższej, a także z klerykami Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz z ks. Jakubem Bartczakiem.

Chcą dawać inspirację do działania   Brat Wojtek Karol Białkowski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama