Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Wiara to postawa

W powiecie oleśnickim ruszyła Teologiczna Akademia Młodych. Wykład pt. "Bóg, kasa czy rock’n roll?" wygłosił Szymon Hołownia.

W spotkaniu z dziennikarzem w Sali widowiskowej Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy wzięło udział 300 młodych słuchaczy ze szkół w Oleśnicy, Sycowie i Twardogórze.

- Starałem się powiedzieć, że wiara nie jest jednorazowym życiowym wydarzeniem, akcją, ale jest postawą - mówił po wykładzie gość wykładu inauguracyjnego TAM. - Jest miejsce i na odrobinę rock&rolla w życiu i na kasę, której czasem jest więcej lub mniej, ale cała rzecz jest w tym, by pierwsza i najważniejsza sprawa - Bóg i relacja z Nim - ustawiała całą resztę.

Podkreślił, że nie możemy wykluczać z naszego życia wielu rzeczy, bo doszliśmy do wniosku, że nie są święte, ale byśmy pozwolili Panu Bogu prześwietlać wszystkie sfery naszego życia. - Rock&roll prześwietlony wiarą wcale nie jest mniejszy i nie jest muzyką chrześcijańską dla katolickich klubowiczów. Podobnie jest z kasą. Posiadanie pieniędzy, czy zarządzanie nimi nie jest czymś, co może sprowadzać człowieka na manowce jeśli odpowiednio się to robi.

Szymon Hołownia podczas swojej prelekcji mówił również o pomaganiu. - Wiąże się ono z naszym stosunkiem do dóbr i umiejętnością dzielenia się nimi. Jak sprawić, żeby to, co mam w skarpecie pracowało i zmieniało świat. Czy ja się  przez to staję mniej bogaty? - pytał. Przekonywał też, że nigdy nie wie, co trafia najbardziej do ludzi, do których przemawia. - Ja już się w życiu tyle nagadałem, iż wiem o tym, że aby nie zwariować trzeba się uwolnić od myślenia o efektach swojego mówienia. Ty siejesz, kto inny będzie podlewał, a jeszcze inny będzie zbierał. To nasza rzeczywistość - dodał na koniec.

Posłuchaj prelekcji Szymona Hołowni:

Teologiczna Akademia Młodych to inicjatywa Papieskiego Wydziału Teologicznego, której celem jest wsparcie szkół ponadgimnazjalnych w integralnym kształceniu młodzieży, szczególnie w zakresie kształcenia humanistycznego. Program jest aktualnie prowadzony pilotażowo w Oleśnicy i Sycowie we współpracy z Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy.

W ramach inicjatywy - podczas comiesięcznych spotkań - wśród podejmowanych tematów będą: "Religia ciała - fitness ducha. Rzecz o integralnym rozwoju człowieka", „Kościół jak Titanic - o czarnych kartach w historii" oraz "Czy uczeń może zrozumieć nauczyciela, chłopak dziewczynę, a mąż żonę czyli dlaczego mówimy do siebie czterema językami?".  Ostatnim akcentem, w czerwcu, będzie panel dyskusyjny z przedstawicielami różnych religii.

Najbliższe spotkanie w ramach Teologicznej Akademii Młodych odbędzie się 19 kwietnia.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama