GN 48/2020 Archiwum

Boże, uczyń ze mną, co zechcesz

Zakończyły się rekolekcje dla pracowników służby zdrowia. Czterodniowe rozważania pod hasłem "Przecudowny dar życia" prowadził ks. dr hab. Dariusz Oko.

Podczas agapy w "Rotundzie św. Franciszka", ośrodku duszpasterskim parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu rekolekcjonista powiedział, podsumowując nauki, że rekolekcje są również dla tych, którzy je głoszą. Dlatego, jak zaznacza w rozmowie z "Gościem", i on otrzymał swoją naukę. - Na nowo sobie uświadomiłem, że największe przykazanie to: kochać tak jak Bóg mnie kocha. W zasadzie w teorii wiem to ze studiów, każdy z nas wie wiele rzeczy teoretycznie, ale jest różny sposób egzystencjalnego zastosowania tego przeżycia. Tak sobie pomyślałem, że gdybym chociaż trochę lepiej to realizował, to byłbym wiele lepszy - zaznacza.

Ks. Oko podkreśla, że ta prawda jest przesłaniem bardzo uniwersalnym. Dotyka jego samego, lekarzy, pielęgniarek, czy aptekarzy, ale również każdego człowieka. - We wszystkim, co robimy musimy się starać kochać tak jak Bóg, niezależnie od tego do jakiej grupy zawodowej należymy. Za św. Augustynem należy powtórzyć: Kochaj i rób co chcesz. To mnie najbardziej w tych dniach zafascynowało - wyjaśnia.

Rekolekcjonista zaznacza, że pracownicy służby zdrowia mają więcej okazji do okazywania miłości bliźniemu, bo spotykają się z największą biedą, z cierpieniem ludzkim. - Od lekarzy, podobnie jak od księży, wymaga się szczególnie dużo, bo mamy do czynienia często z tymi, których trzeba traktować z delikatnością i miłością. Jesteśmy szczególnie powołani do miłości. Być może wydaje się nam to trudne do zrealizowania, ale jest możliwe - przekonuje. Osiągnięciu tego celu służy modlitwa. Zachęca, by zawrzeć ją w zdaniu: Boże, uczyń ze mną, co zechcesz.

Ks. D. Oko wyjaśnia, że jeśli się głosi rekolekcje autentycznie, to zdaje sobie sprawę jak przerasta go to, co głosi. - Rekolekcjonista ma głosić wolę Bożą dla ludzi. To moje zadanie, ale jednocześnie sobie uświadamiam, że do tej nauki nie dorastam i jak ja sam powinienem się starać - mówi.

Ks. dr hab. Dariusz Oko jest wykładowcą wydziału filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i duszpasterzem lekarzy w archidiecezji krakowskiej.

Mszy św. zwieńczającej rekolekcje dla pracowników służby zdrowia przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama