Nowy numer 49/2020 Archiwum

Abp Kupny odznaczony przez MSWiA

Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka metropolita wrocławski został odznaczony Złotym Medalem "Za zasługi dla Policji". Odznaczenie hierarcha odebrał wczoraj z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektora Arkadiusza Golanowskiego.

Medal „Za zasługi dla Policji” został ustanowiony 7 czerwca 2001 r., jako odznaczenie cywilne za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji. Zgodnie z ustawą wręcza się go osobom, które inicjowały lub organizowały działania mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw lub wykroczeń, zapobieganie zjawiskom kryminogennym, a także współdziałały w tym zakresie z organami państwowymi, organami samorządu terytorialnego lub organizacjami społecznymi.

Dziękując za odznaczenie hierarcha podkreślił, że odbiera je jako wyróżnienie całego Kościoła wrocławskiego oraz docenienie wszelkich działań, podejmowanych przez Kościół na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Z inicjatywy metropolity wrocławskiego od dwóch lat odbywają się w stolicy Dolnego Śląska konferencje, w których poza przedstawicielami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie uczestniczą pracownicy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy oraz funkcjonariusze straży granicznej, wojska i służb medycznych. Ich przedmiotem jest bezpieczeństwo uczestników zgromadzeń religijnych.

Poza tym archidiecezja wrocławska wspólnie z Komendą Miejską Policji cyklicznie podejmuje różne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Dotyczą one przede wszystkim uwrażliwiania seniorów na niebezpieczeństwa grożące im ze strony oszustów. Dolnośląscy księża razem z policjantami uczestniczą również w uroczystej inauguracji oraz zakończeniu sezonu motocyklowego. Edukują przy tym uczestników dróg o moralnych aspektach przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

W rozmowie z KAI hierarcha zauważył, że potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z fundamentalnych potrzeb człowieka. – To oznacza, że zanim człowiek będzie podejmował aktywność w kierunku rozwijania siebie, swoich zdolności, zainteresowań czy rozwoju duchowego musi przede wszystkim mieć poczucie zaspokojenia tej właśnie potrzeby – tłumaczył abp Kupny, dodając, że troska o bezpieczeństwo powinna leżeć na sercu wszystkim, którzy – czy to ze względu na pełnione funkcje, piastowane stanowiska, czy z racji powołania – służą człowiekowi i całym społeczeństwom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama