Nowy numer 49/2022 Archiwum

Podziękujmy za naszą patronkę

W niedzielę 26 marca przypada 750. rocznica kanonizacji św. Jadwigi. Zapraszamy na okolicznościowe uroczystości do Trzebnicy.

Główne uroczystości związane z rokiem jadwiżańskim w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są na październik, w pobliżu liturgicznego wspomnienia świętej księżnej. Niemniej to właśnie 26 marca przypada dokładna rocznica kanonizacji św. Jadwigi. Brat Marcin Wojtczak, salwatorianin, podkreśla, że niewiele materialnych śladów pozostało z czasów życia świętej, ale najważniejszą spuścizną są przekazy o jej życiu. - Najważniejsze jest świadectwo, które odcisnęło tak wielkie piętno na ludności Śląska, że pamięć o niej przetrwała do dziś - mówi "Gościowi".

Na pewno wpływ na szybki rozwój jej kultu miała bliskość z mieszkańcami regionu, jej zaangażowanie w pomoc najuboższym. To dlatego zaraz po śmierci księżnej do jej grobu zaczęły pielgrzymować tłumy. Kult jeszcze przybrał, gdy pojawiły się doniesienia o cudach. Pierwszy, przypisywany jej wstawiennictwu miał miejsce już 5 lat po śmierci. Do momentu kanonizacji w 1262 r. cudów zarejestrowano ok. 80.

Więcej o okolicznościach kanonizacji oraz o wyjątkowej bulli papieskiej, potwierdzającej przez Kościół świętość Jadwigi można przeczytać w najnowszym wydaniu "Gościa Wrocławskiego" lub w e-wydaniu. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Tymczasem zapraszamy do udziału w niedzielnych uroczystościach. O godz. 11 w bazylice rozpocznie się Msza św. z okazji 750-lecia kanonizacji  św. Jadwigi Śląskiej pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego. Popołudniu, o godz. 16, rozpocznie się Jubileuszowy Koncert Inauguracyjny Kantata "Św. Jadwiga Śląska". Jest to inicjatywa w ramach projektu "Od św. Jadwigi Śląskiej do św. Jana Pawła II".

Wśród wykonawców są: Anna Jankowiak (sopran), Dominik Kujawa (baryton), Mirosław Gąsieniec (fortepian, kierownictwo muzyczne), Zespół Kameralny "Eurosilesia Ensamble" oraz chór "Basilica Cantans". Słowo o św. Jadwidze wygłosi Jadwiga Zubilewicz, natomiast "Pieśni jadwiżańskie" wykona Chór Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej pod dyrekcją ks. Piotra Wojciechowskiego SDS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy