Dwieście osób wzięło udział w konferencji uwielbienia na Górze św. Anny. Zdecydowana większość należy do różnych wspólnot w archidiecezji wrocławskiej.
- To spotkanie miało służyć otwartości serca na uwielbienie Pana Boga, zjednoczeniu z Duchem Świętym, przekonaniu, że jestem dzieckiem Bożym i doświadczeniu takiej wolności dzieci Bożych w życiu, ale także nauce uwielbienia, by nieść je w życie tych wspólnot, których przedstawiciele tutaj przyjechali - mówi ks. Marek Mekwiński, prowadzący trzydniową konferencję na Górze św. Anny, od 20 lat członek wspólnoty Agalliasis. Proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Bożnowicach zaznacza, że warto tutaj się odnieść do Katechizmu Kościoła Katolickiego, który mówi o modlitwie uwielbienia jako o najbardziej wzniosłym sposobie uznawania, że Bóg jest Bogiem, oddawania mu chwały nie za coś, ale dlatego, że On jest, co rodzi podniesienie serca.
Ks. Marek zaznacza, że uwielbienia można się nauczyć ze Słowa Bożego. - Sięgamy do przykładu naszych starszych braci w wierze, kiedy jeszcze nie było znanych takich form modlitwy uwielbienia jakie są nam znane w Kościele katolickim - oddawanie czci Najświętszemu Sakramentowi - do których jesteśmy przyzwyczajeni, w jakiś sposób obyci, a nawet, które zostały w formie pewnego obyczaju. Natomiast czasem trudno dopatrzeć się w tym serca i treści. Nie chcę nikogo osądzać, ale to widać po milczących kościołach, po jakimś smutku wśród adorujących - zauważa. Zaznacza, że rzeczywistość naszego życia i modlitwy nie odpowiada tekstom biblijnym.
- Odkrywamy, że jeśli zaczynamy uwielbiać i czynimy to w radości, to zadziwiają nas te słowa z liturgii Kościoła, modlitwy z Mszy św., które dokładnie opisują to, co się w nas dzieje, czego doświadczamy - przekonuje i zaznacza, że celem konferencji było podzielenie się tym darem, którego organizatorzy - członkowie wspólnoty Agalliasis - doświadczają od roku. - Widzimy jaką rodzi to przemianę w życiu, w sercu, w relacjach.
Jarosław Bogucki, organizator wydarzenia podkreśla, że z zaproszenia na Górę św. Anny skorzystało 200 osób z 30 wspólnot, głównie z archidiecezji wrocławskiej. - Jesteśmy zadowoleni, chociaż nie zaskoczyła nas liczba uczestników, chociaż robiliśmy tak dużą konferencję pierwszy raz - mówi. On także podkreśla potrzebę dzielenia się uwielbieniowym doświadczeniem wspólnoty. - Członkowie wspólnot w rozmowach przed naszym spotkaniem mówili o swoim zachwycie tym przełomem jakiego doświadczamy teraz w Agalliasis i mówili nam o tym, że oni też tak chcą, czują niesamowite pragnienie, by Pan Bóg przyszedł do ich wspólnot z czymś nowym - opowiada.
Zaznacza, że ostatni rok w Agalliasis był naprawdę niezwykły. Tego "nowego" doświadczają bowiem cały czas. - Wspólnota istnieje blisko 40 lat, a tutaj w ostatnim roku dzieją się prawdziwe, niesamowite rzeczy, że, mówiąc kolokwialnie, szczęka opada. Tym się chcemy podzielić - Pan Bóg czyni wszystko nowe.