Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pojechali, zaśpiewali i wrócili z Grand Prix

Za nami wielkie święto muzyki pasyjnej i pokutnej w Skarbimierzu. Z rekordową liczbą uczestników i zwycięzcą-debiutantem z Wrocławia. A w tej wygranej miał swój udział "Gość Niedzielny".

VI Wojewódzki Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej przyciągnął w tym roku 6 solistów, 9 zespołów i 7 chórów z trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Łącznie 330 osób.

Pieśń pokutna i pasyjna nieodłącznie związana jest z okresem Wielkiego Postu. To także piękny, często niedoceniany gatunek muzyki.

- Z roku na rok przegląd cieszy się coraz większą popularnością. Gdy zaczynaliśmy 5 lat temu, uczestniczyło w nim 60 osób. Dzisiaj przyjeżdżają z różnych stron zarówno ci, którzy już brali udział, jak i nowe podmioty artystyczne. Te pieśni pięknie brzmią w scenerii kościoła - mówi organizator Andrzej Sowa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.

Jury konkursu nie miało łatwego zadania. W skład komisji oceniającej wchodzili: Grażyna Kotecka - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu, Jana Koronkiewicz, kierownik Klubu Wojskowego w Brzegu, ks. pastor płk Sławomir Fąfara i Agnieszka Kubies - nauczycielka z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu.

- W tym roku spotkaliśmy się z niesamowitym poziomem chórów. Wszystkie zasłużyły na pierwsze miejsce. Przyznam, że chóry bardziej tę muzykę pasyjną czują, w chórach to naprawdę brzmi. Wszystkie były piękne, czterogłosowe, dlatego każdemu należą się najwyższe słowa uznania - przemawiała Grażyna Kotecka.

W kategorii solistów zwyciężyła Kinga Matkiewicz, drugie miejsce zajęła Patrycja Nikus, a trzecie przypadły ex æquo  Paulinie Kwiczale i Anecie Staniszewskiej

W kategorii zespołów wygrały Anioły Najświętszego Zbawiciela z Blachowni, drugą lokatę zajął: Vox Pax, trzecią natomiast Trio Skarb.

Wśród chórów jury przyznało dwa pierwsze miejsca dla chóru im. św. Maksymiliana z Brzegu oraz chór Cantate Deo. Ustalono także dwa drugie miejsca dla chórów: Cantante Domino i Canto Unitis. Trzecie miejsca zajęli: Beati Cantores oraz Cantabile.

Główną nagrodę Gran Prix otrzymał natomiast chór Gloria Salvatori z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela na Wojszycach we Wrocławiu.

- Nie braliśmy jeszcze udziału w jakimkolwiek konkursie, dlatego postanowiliśmy spróbować. O VI Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu dowiedzieliśmy się dzięki... zapowiedzi umieszczonej we wrocławskim „Gościu Niedzielnym”. Pojechaliśmy, zaśpiewaliśmy i wróciliśmy z Grand Prix przeglądu - mówi sekretarz chóru Gloria Salvatori Ela Pindral.

Podczas konkursu chór wykonał utwory: Anima Christi (Marco Frisin(, Ubi caritas (Ola Gjeilo) i Lacrimosa (Requiem, KV626, W. A. Mozart). Ten ostatni został wybrany przez jurorów do koncertu galowego.

- Wspaniałe przeżycie muzyczne i duchowe. Przegląd został bardzo dobrze zorganizowany oraz przepięknie poprowadzony - dodaje E. Pindral.

Zwieńczeniem całodniowego wydarzenia była uroczysta Msza św. w kościele parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wzbogacona homilią i śpiewem laureatów przeglądu.

Na sam koniec wszystkie chóry i zespoły połączyły się, by wspólnie zaśpiewać znaną pieśń „Gaude Mater Polonia”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: bp Andrzej Siemieniewski, Andrzej Buła marszałek woj. opolskiego oraz Andrzej Pulit, wójt gminy Skarbimierz.

Organizatorami byli: parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu, gdzie odbywały się przesłuchania oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama