Dzieci i młodzież przeszły w barwnym pochodzie wokół rynku w Oławie.
Hospicjum Domowe Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zorganizowało 31 marca „Marsz żonkilowy”. Była to okazja do zaprezentowania szkół, które wspierają działania na rzecz osób chorych biorąc udział w warsztatach i akcji „Pola nadziei”.
Na Oławskim rynku spotkali się wolontariusze Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, aby wspólnie przejść w „Marszu żonkilowym”. Kilkuset uczniów ze szkół z regionu Oławy niosło papierowe żonkile oraz kolorowe balony.
Niesione przez nich kwiaty zostały po marszu zebrane, aby trafić do osób, które zechcą wesprzeć działalność hospicjum podczas przygotowywanych w Oławie kwest.
Spotkanie było też okazją, aby przypomnieć małym wolontariuszom o potrzebie troski o osoby ciężko chore, ale też szerszemu gronu została przybliża w ten sposób idea hospicjum domowego.
To rodzina, najbliżsi są najlepszym miejscem dla osób dotkniętych ciężkimi chorobami, ale taki dom potrzebuje też specjalistycznej pomocy i wsparcia. Pomaga w tym personel i wolontariusze hospicjum, którzy nie tylko świadczą profesjonalną opiekę medyczną, ale również wspierają rodzinę chorego i uczą zasad pielęgnacji. Najbliżsi mogą też liczyć na wsparcie wolontariuszy, którzy z chorym spędzają czas, czy pomagają w jego codziennym funkcjonowaniu.
Najmłodsi wolontariusze, uczniowie szkół, w których organizowane są warsztaty z pracownikami i wolontariuszami hospicjum zawsze zaskakują swoją dojrzałością i pięknym podejściem, pełnym wrażliwości i miłosierdzia wobec cierpiących.
Szczególnie uwidacznia się to podczas organizowanych dla nich konkursów artystycznych. Niezwykle głębokie i ciekawe są utwory literackie, wiersze i proza pisane przez uczniów. Swoją treścią zachwycają też prace plastyczne, które w tym roku pokazywane były w wielu miejscach w Oławie.
„Marsz żonkilowy” to element akcji „Pola nadziei”. Każdej wiosny żonkile zachwycają swoją wolą życia, dlatego stały się symbolem nadziei.