Nowy numer 42/2018 Archiwum

Zbieramy na szpital w Aleppo! Dołącz do akcji!

Jose Torres, prof. Jan Miodek, Jerzy Skoczylas czy prof. Wojciech Witkiewicz, a ostatnio także Kinga Preis i Tomasz Kammel zostali ambasadorami akcji Dar dla Aleppo. To niezwykła inicjatywa czterech  kościołów chrześcijańskich z Dolnego Śląska. Dołącz do akcji, wystarczy SMS.

Celem akcji jest zebranie funduszy na wyposażenie sali operacyjnej szpitala św. Ludwika w Aleppo - jednego z ponad 100 w Syrii, które zostały zniszczone w czasie wojny. Lekarzom z największego miasta w w tym kraju brakuje wyposażenia, bez którego nie są w stanie pomagać chorym i cierpiącym. - To bardzo ważne, aby pacjenci, zwłaszcza dzieci, miały bezpośredni dostęp do opieki medycznej w swoim mieście. Pamiętamy, jak wiele sprzętu medycznego trafiało do naszych polskich, dolnośląskich, wrocławskich szpitali z Europy Zachodniej, zwłaszcza w latach 80., kiedy w naszej służbie zdrowia brakowało niemal wszystkiego. Dziś otwórzmy nasze serca, aby pomóc lekarzom w Aleppo - apeluje prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Potrzeby są bardzo konkretne. Fundusze zebrane w ramach akcji zostaną przeznaczone na specjalistyczny sprzęt, m.in. kardiochirurgiczny, respiratory czy rentgen do operacji ortopedycznych i neurologicznych. - Zaangażowałem się w inicjatywę "Dar dla Aleppo" dlatego, że nie możemy pozostać obojętni na los niewinnych ludzi, cierpiących w wyniku wojny. Myślę, że to naturalny odruch dla każdego człowieka. Znaczenie ma dla mnie również fakt, że ta pomoc dotrze najszybciej, bezpośrednio do najbardziej potrzebujących - mówi Jose Torres, mieszkający w Polsce Kubańczyk, artysta muzyk i prezes Fundacji "Sztuka Zdrowie Tolerancja".

Zniszczona została lub nie działa miejska infrastruktura w Aleppo. Dlatego szpital, dla normalnego funkcjonowania sali operacyjnej, potrzebuje też sprzętu do oczyszczania wody oraz wydajnego generatora prądu elektrycznego. - Mieszkańcy Aleppo są w tragicznej sytuacji, ale w jakiejś perspektywie muszą odbudować swoje domy i miasto, oby stało się to jak najszybciej. Dlatego pomoc adresowana do ludzi tam na miejscu, przeznaczona na konkretny cel, jest ze wszech miar godna wsparcia. Bardzo sobie cenię tę akcję również dlatego, że ma wymiar czystej, chrześcijańskiej pomocy bliźniemu - podkreśla Jerzy Skoczylas, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, współzałożyciel Kabaretu ELITA.

Na zakup najpilniej potrzebnego wyposażenia potrzeba łącznie 317 786 euro - zgodnie z dokładnym wyliczeniem przeprowadzonym przez szpital św. Ludwika. Zbiórka ruszyła na początku marca 2017. W ciągu niespełna miesiąca udało się zebrać już ponad 50 tys. euro. - W przypadku akcji "Dar dla Aleppo" cel pomocy przemawia do wyobraźni. To piękne przedsięwzięcie będące znakiem międzyludzkiej solidarności. Akcję powinien wesprzeć każdy człowiek otwarty na drugiego człowieka - dodaje prof. Jan Miodek.

Ambasadorem akcji zostali również m.in. ks. Jakub Bartczak, była wiceprezydent Wrocławia Anna Szarycz czy dr hab. Jan Gnus. Ostatnio dołączyli również Tomasz Kammel oraz Kinga Preis. - Zachęcam wszystkich do udziału w akcji. Spróbujmy odbudować poczucie bezpieczeństwa w życiu mieszkańców Aleppo - mówi Kinga Preis.

Akcję Dar dla Aleppo zainicjowały cztery kościoły chrześcijańskie z Dolnego Śląska - katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i greckokatolicki. Zaangażowali się w nią również wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, samorządy, a także najważniejsze instytucje kultury, edukacji i biznesu z regionu.

Włącz się w akcję. Pomóż szpitalowi św. Ludwika. Wystarczy wysłać SMS na nr 72405 o treści "Ratuje" (koszt 2,46 z VAT).

Pieniądze można również wpłacać na:

  • Konto PLN: 63102049000000850230555762 z dopiskiem "Dar dla Aleppo",
  • Konto EUR: PL30102049000000870230555773 z dopiskiem "Dar dla Aleppo" (SWIFT: B PKO PL PW)

Więcej informacji: www.dardlaaleppo.pl. Akcja trwa do końca czerwca 2017 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy