Nowy numer 49/2022 Archiwum

Salez - zupełnie nowe otwarcie

Od września dotychczasowe szkoły salezjańskie w stolicy Dolnego Śląska zmienią się całkowicie. Po likwidacji gimnazjum powstanie Zespół Szkół na Ołbinie z podstawówką i liceum o charakterze publicznym (bezpłatnym). W sobotę, 8 kwietnia, można skorzystać z drzwi otwartych w powstającej szkole podstawowej.

- Jesteśmy przekonani, że organizowane przez salezjanów nowe szkoły publiczne będą miejscami tradycyjnej to jednak nowej i mocno innowacyjnej, jakości. Wszystko zawierzamy Bogu! Na progu tego ważnego i pięknego dzieła mocno liczymy na otwartość, zaufanie, a także współpracę wielu katolickich rodziców. Zapraszamy. Przed nami wielka szansa! Szansa na dziś i na jutro. Obyśmy jej nie zmarnowali. Zbudujmy razem szkołę także i przede wszystkim katolickiej przyszłości - mówi ks. Jerzy Babiak, dyrektor Liceum Salezjańskiego i współorganizator nowych szkół.

Koncepcja zespołu szkół zakłada, że dziecko od pierwszej klasy szkoły podstawowej (a nawet - od przedszkola) aż do matury spotyka się ze spójną, konsekwentnie realizowaną metodą wychowania i jednoznacznym systemem wartości. Cel wyraża motto św. Jana Bosko: "Być dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem".

Ks. Babiak podkreśla, że ogromnym atutem jest ciągłość edukacyjna, której skuteczność będzie wypływać z możliwości wieloletniego wzrastania w jednym środowisku. Jest przekonany, że przyniesie to konkretne korzyści dla absolwentów, którzy po zakończeniu edukacji mają się cechować: kreatywnością, innowacyjnością, wszechstronnym wykształceniem, zaangażowaniem społecznym, ale również świadomością swej tożsamości chrześcijańskiej. Dodaje również, że uczniowie mają być patriotami otwartymi na świat, o wysokiej kulturze osobistej, rozwijającymi swoje talenty oraz przyjmującymi postawy proekologiczne i prozdrowotne.

Św. Jan Bosko stworzył w XIX w. w Turynie system wychowania noszący nazwę "systemu prewencyjnego". Jego istotę stanowi życzliwa obecność nauczyciela, który zawsze jest gotów wesprzeć wychowanka w poszukiwaniach intelektualnych i duchowych rozterkach, mądrze czuwając nad rozwojem jego osobowości. Metoda ta zrobiła przez 150 lat zawrotną karierę na całym świecie - opiera się na niej dziś ponad 1500 szkół w 132 krajach.

Dodajmy, że szkolnictwo salezjańskie doskonale sprawdza się także w XXI w., bo przywołana wyżej myśl św. Jana Bosko o wychowaniu „dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli” nie straciła nic na aktualności. Nieustające wsparcie nauczycieli i wychowawców ma też mieć w Zespole Szkół Salezjańskich zupełnie nowe oblicze: w coraz szybciej zmieniającym się świecie, w którym tak ważne jest dobre wykształcenie oraz kreatywność i innowacyjność, uczeń ma stać się odkrywcą, samodzielnie poszukującym wiedzy i rozwiązującym problemy. To wniosek wypływający z kilkunastoletnich doświadczeń Prywatnego Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego, które stanowią fundament nowo powstających szkół. Dzięki temu Zespół Szkół na Ołbinie ma już doświadczoną kadrę nauczycieli i funkcjonujące pracownie przedmiotowe.

Zapraszamy na drzwi otwarte w Salezjańskiej Szkole Podstawowej, które odbędą się w sobotę 8 kwietnia przy ul. Świętokrzyskiej 45-55 od godz. 10 do 13.

NOWE SZKOŁY SALEZJAŃSKIE - WROCŁAW - SPOT 2017
TVSLOWROC

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy