Bitwa wrocławska - wejściówki na weekendowe pokazy

Kadry Wrocławia oraz Centrum Historii Zajezdnia zapraszają do Kina Helios Magnolia Park na kwietniowy weekend z "Bitwą wrocławską". Dla czytelników GN mamy trzy podwójne wejściówki, jedną na każdy dzień pokazów.

Otrzymają je pierwsze trzy osoby (na kolejne trzy dni), które prześlą na adres wroclaw@gosc.pl poprawną odpowiedź na pytanie: Kiedy (dokładna data) odbyła się manifestacja, o której film opowiada? Na odpowiedzi czekamy do czwartku do 24.00. Osoby, które otrzymają wejściówki, powiadomimy drogą elektroniczną.

Pokazy odbędą się w piątek, sobotę i niedzielę, od 7 do 9 kwietnia, o 19.00, w kinie Helios Magnolia Park. Piątkowy pokaz poprzedzi (o 19.00) spotkanie z reżyserką filmu Beatą Januchtą („Życie raz jeszcze”; „Dekalog… po Dekalogu”) oraz producentem Andrzejem Jerie (Ośrodek Pamięć i Przyszłość), które poprowadzi Leszek Budrewicz – dziennikarz, pisarz, poeta, działacz struktur podziemnych „Solidarności”.

„Bitwa wrocławska” to film dokumentalny o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego. Film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r.

Główny bohater filmu miał wtedy 15 lat. Już od kilku miesięcy prowadził pamiętnik. Zapisywał informacje o tym, co dzieje się w kraju, gromadził wycinki z gazet, utrwalał wrażenia z Mszy św. za ojczyznę, w których uczestniczył. Przed 31 sierpnia jego opowieść się zmienia. Pojawiają się informacje o samochodach milicyjnych na rejestracjach z innych województw, o zwiększeniu częstotliwości i liczebności patroli a nawet o używanym przez funkcjonariuszy typie uzbrojenia... Dziś jest dorosłym człowiekiem, ale żyje wspomnieniami. Decyduje, żeby zanieść swój pamiętnik do Instytutu Pamięci Narodowej i zacząć konfrontować zapiski z dokumentami, które zachowały się po służbie bezpieczeństwa.

Film opowiada historię w kilku warstwach. Jedną z nich jest wewnętrzny świat wspomnień głównego bohatera, który będąc 15-letnim chłopcem zapisywał swoje obserwacje w pamiętniku. W ten świat wchodzimy dzięki trójwymiarowym, czarno-białym animacjom zrealizowanym przez studio Juice. Ponadto „Bitwa wrocławska” pełna jest niepublikowanych do tej pory materiałów archiwalnych. W filmie znalazły się także wspomnienia uczestników tamtych zdarzeń. Widzimy nagromadzenie obrazów, dźwięków, emocji, które towarzyszyły temu jednemu niezwykłemu dniu.

Nie da się zrozumieć dzisiejszego Wrocławia bez wejścia w tę historię. Nie da się zrozumieć wrocławskiej opozycji, bez przypomnienia istoty sporu, który wtedy rozgrzewał serca podziemnych działaczy. Trzeba posłuchać Władysława Frasyniuka, Kornela Morawieckiego i ich współpracowników. Trzeba posłuchać co i jak mówią o sobie nawzajem.

„Bitwa wrocławska”:

reżyseria: Beata Januchta

scenariusz: Beata Januchta

czas trwania: 115'

produkcja: Polska, 2016

zdjęcia: Krzysztof Kozłowski

muzyka: Łukasz Targosz

dystrybucja: Kadry Wrocławia

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..