GN 28/2018 Archiwum

Pisanki z najwyższej półki

Kiermasz Wielkanocny w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (ul. Traugutta 111/113) odbędzie się w sobotę 8 kwietnia od 10.00 do 16.00.

Będzie wówczas można nabyć pisanki, palmy i rozmaite wielkanocne ozdoby prezentowane na dorocznej wystawie. – Mamy tu pisanki zdobione techniką rytowniczą czy batikową, technikami aplikacyjnymi, pisanki oklejane rdzeniem sitowia czy suszonymi kwiatami – mówi Agnieszka Szepetiuk-Barańska. – Oprócz technik tradycyjnych, pojawia się wiele nowych. Prezentujemy choćby jaja dekorowane tuszem, cyną, ołowiem, skórą, bursztynem… Są to czasami prawdziwe dzieła sztuki.

Wystawa organizowana jest przez muzeum (oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu) od… 1970 r. – Dzięki niej możemy śledzić, dokumentować zjawiska w pisankarstwie – podkreśla A. Szepetiuk-Barańska.

Jest co śledzić. Na kiermaszu zobaczymy ozdoby na motywach huculskich, suwalskich, opolskich czy rzeszowskich, pierniczki, baranki i palmy czy bułgarskie marteniczki – wiosenne dekoracje z białej i czerwonej włóczki czy nitek. Eksponaty pochodzą głównie z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Podczas kiermaszu obecni będą twórcy misternych arcydzieł.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma