Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zobacz w bliźnim Chrystusa

– Miłosierdzie to nie jest filantropia, wolontariat lub zwyczajna dobroczynność. To mimo wszystko coś o wiele większego – mówi abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego przypomina czytelnikom „Gościa Niedzielnego” 25. rozdział Ewangelii według św. Mateusza. „Byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem (dosłownie jest tam użyte słowo: „obcym”), a nie przyjęliście Mnie”.

– Ten fragment pokazuje, że miłosierdzie to nie jest filantropia, wolontariat lub zwyczajna dobroczynność, jakkolwiek są to aktywności i postawy, które należy promować. Chrześcijańskie miłosierdzie to mimo wszystko coś o wiele większego – podkreśla hierarcha. Opiera się ono na przekonaniu, że człowiek, który przychodzi do nas i prosi o jedzenie lub kubek wody, to sam Chrystus. Bóg przychodzi do nas w tym człowieku i mówi: „podziel się ze mną tym, co otrzymałeś”. – Pierwszym krokiem do czynienia miłosierdzia w rozumieniu chrześcijańskim jest uświadomienie sobie, że to, co mam, jest darem. Niedawno jeden z biskupów syryjskich pytał Polaków: „Jaka jest wasza zasługa w tym, że urodziliście się we Wrocławiu, Krakowie czy w Warszawie, a nie w Aleppo?”. W takim momencie dociera do nas, że nawet miejsce, w którym mieszkamy, to dar – naucza abp Józef. Zaznacza, że chrześcijanie od dawna mieli także problem, czy pomagać tym, których życie moralne wydaje się dalekie od ideału. Już żyjący na przełomie VI i VII w. papież Grzegorz Wielki poświęcił temu tematowi jedno ze swoich kazań. – Tłumaczył wówczas, jak się zachować, kiedy prosi nas o chleb ktoś, o kim wiemy, że źle się prowadzi, i podkreślił, że taki moment to dla nas podwójna okazja, by dać mu chleb, który zaspokoi jego głód, ale i słowo pouczenia, które wskaże mu dobrą drogę. Co on z tym zrobi – jego sprawa, ale my możemy nakarmić go chlebem i słowem – mówi abp Józef Kupny. Przecież dobra rada czy wskazówka może pomóc uratować komuś zdrowie, życie, a nawet zapewnić zbawienie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama