Po II wojnie światowej we Wrocławiu pojawiła się ludność Kresów Wschodnich. Młodzi Dolnoślązacy chcą odkurzyć ich piękną, bogatą kulturę.
Wrocław zawsze był kojarzony jako miejsce otwarte na wszystkie kultury. W różnych okresach historii w tym mieście zamieszkiwało dużo mniejszości narodowych. Po II wojnie światowej pojawiła się tu ludność Kresów Wschodnich.
Kresy to miejsce wielowarstwowe pod względem ludności oraz kultur, które się tam od zawsze przenikały. W okresie II wojny światowej niestety Niemcy, a później Sowieci zniszczyli ten dorobek kresowy, ponieważ dopuszczali się eksterminacji ludności tam mieszkającej. Jednak kultura ta odrodziła się i na terenach kresowych współcześnie powstaje sztuka oraz muzyka, która łączy ze sobą przeszłość oraz teraźniejszość.
Projekt stowarzyszenia "Młody Dolny Śląsk" łączy pokolenia. Młodzi organizatorzy pragną czerpać informacje od Kresowiaków, którzy są wśród nas obecni.
Harmonogram projektu:
19.04 - Кедь ми прийшла карта нароковац/ Ked' mi pryjshla karta narokovats' Koncert Mariny Mashtaler - miejsce: Kawiarnia „Literatka” godz. 19.00
W świat pieśni ukraińskich, które łączą ze sobą ludowość oraz współczesność zabierze nas Marina Mashtaler z teatru Ej. Aj. Podczas koncertu Marina Mashtaler również czerpać będzie z dorobku artystycznego Mariany Sadovskiej – ukraińskiej śpiewaczki, która w swych utworach łączy ukraiński folklor z awangardą.
Koncert otwiera cały projekt „ Pan z Wrocławia? Bo ja też ze Lwowa” i również ukazuje jego charakter, ponieważ łączy dwie rzeczywistości: przeszłość oraz teraźniejszość.
24.04 – „ Zapomniany holocaust Polaków” - Wykład prof. Mikołaja Iwanowa i prof. Zdzisława Juliana Winnickiego - Instytut Studiów Międzynarodowych UWr sala nr 237 godz. 12.00
Wykład ma na celu ukazanie drugiej strony Kresów, która jest mroczniejsza niż kultura kresowa, ponieważ jak twierdzi Helena Trybel (świadek wydarzeń) „być Polakiem w ZSRR w 1938 roku – to mniej więcej to samo, co być Żydem w III Rzeszy”. Prof. Iwanow podczas wykładu opowie o operacji polskiej, na którą zgoda została wyrażona w 1937 roku przez szefa NKWD Nikołaja Jeżowa.
Ponadto na wykładzie profesorowie opowiedzą o losach polaków za Bugu, jak również o dzisiejszej sytuacji mniejszości polskiej żyjącej na terenach, które dawniej obejmowały Kresy.
09.05 - Pieśni z Ukrainy- Zespół Śpiewaczek Miejskich Zdrada Osiedla - Klub „PROZA” godz. 19.00
Podczas koncertu usłyszymy pieśni archaiczne z terenów Polesia. Zespół od 2007 roku swą wiedzę poszerza poprzez naukę u etnomuzykologa Jurija Pastuszenki ( absolwenta Katedry Folkloru i Etnografii Kijowskiego Uniwersytetu Kultury).
17.05 –„Ocalić od zapomnienia”– Wanda Kiałka - klub "PROZA" godz. 17.00
„Ocalić od zapomnienia” to wieczór wspomnień, gdzie Kresowiacy opowiedzą nam swoją historię. Swą historię opowie nam Wanda Kiałka, która urodziła się w 1922 roku w Wilnie. Podczas lat młodzieńczych pani Wanda działała w AK, również brała udział operacji „Ostra Brama” oraz przez pewien czas była w partyzantce. Za swoją działalność na rzecz odzyskania przez jej ojczyznę wolności była prześladowana przez ówczesny system władzy i została skazana na 20 lat łagrów w Workucie.
30.05 – Wieczór białoruskich pieśni obrzędowych – Maryia Tulżankowa - Klub „PROZA” godz. 19.00
Pieśni, które zostaną wykonane podczas tego wieczoru związane są z obrzędami towarzyszącymi nadejściu wiosny. Pieśni wykona Maryia Tulżankowa, która zajmuje się badaniem i wykonawstwem białoruskiej muzyki tradycyjnej. Podczas wieczoru w wykonywaniu tychże pieśni Maryi Tulżankowej pomogą Aleksandra Gronowska oraz Tomasz Polak.