Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kościół nie skończy jak „Titanic”

W powiecie oleśnickim kontynuowany jest pilotażowy program Papieskiego Wydziału Teologicznego – Teologiczna Akademia Młodych. 19 kwietnia odbyły się kolejne wykłady.

Projekt ma na celu wsparcie szkół ponadgimnazjalnych w integralnej edukacji młodzieży, szczególnie w zakresie kształcenia humanistycznego. Na TAM składa się cykl wykładów. Pierwszy, w marcu, wygłosił Szymon Hołownia. Tym razem młodzież spotkała się w mniejszych grupach. Jedna z nich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy wysłuchała prelekcji ks. dr. Macieja Małygi, ojca duchownego wrocławskiego seminarium – „Czy Kościół skończy jak »Titanic«”? – o wiarygodności chrześcijaństwa i przyszłości wiary”.

– Osobiście łodzi Kościoła zawierzyłem swoje życie. Wielu z was na tej łodzi płynie z własnego przekonania, a inni zostali na nią wsadzeni przez swoich rodziców. Być może ktoś już z niej wyskoczył. Stąd bardzo osobiste pytanie: czy to wszystko ma sens? Czy Kościół jest jak inne organizacje, czy być może, mimo jego słabości, warto tej łodzi zawierzyć? – zwrócił się do młodzieży kapłan. Przypominając historię sprzed wieku i zatonięcie „niezatapialnego statku”, pytał też, czy Kościół nie zmierza do podobnej katastrofy. Zwrócił uwagę na podobieństwo. – Wszyscy pasażerowie statku wierzyli, że popłyną nim bezpiecznie do nowego świata, z Southampton do Nowego Jorku. W przypadku Kościoła jest tak samo, ale nowym światem jest piękne życie na ziemi i jeszcze piękniejsze później – zaznaczył. Ostatecznie „Titanic” poszedł na dno, a Kościół mimo wielu wstrząsów trwa. Ksiądz M. Małyga przekonywał, że Kościoła nie można oceniać tylko przez pryzmat zła, które wokół niego się dzieje. – Trzeba sprawdzać źródło, nie opakowanie – mówił. Podkreślił, że Kościół nie jest, w przeciwieństwie do „Titanica”, wymysłem ludzkim, co daje gwarancję jego przetrwania. – Co spotka Kościół w przyszłości, absolutnie nikt tego nie wie. Wiemy natomiast, co może mu grozić, np. za kilkadziesiąt lat. Jako całość nie zginie, ale jego los zależy od nas – dodał na zakończenie, podkreślając, że podstawą jest wiara w słowa Pana Jezusa, że „bramy piekielne go nie przemogą”. Kolejne spotkania w ramach TAM odbędą się w maju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama