Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pójdą, by głosić

Trwają przygotowania do 37. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Za nami kolejne spotkanie przewodników grup i służb pielgrzymkowych.

- Aby wszystko zagrało jak należy musimy dobrze się przygotować zarówno logistycznie jak i merytorycznie - mówi Wiesław "Kuzyn" Wowk, główny koordynator służb pielgrzymkowych. Temu celowi służą właśnie spotkania przewodników grup. Coraz wyraźniej widać już kształt tegorocznej PPW.

Myślą przewodnią będzie hasło roku duszpasterskiego - "Idźcie i głoście", natomiast tematyka homilii w ramach pielgrzymkowych Eucharystii będą realizowały temat "Odsłaniać Jezusa". Tradycyjnie będzie je głosił główny przewodnik, ks. Stanisław Orzechowski.

Nie braknie też nawiązań do obchodzonych rocznic: 100. rocznicy objawień fatimskich - im poświęcone będą rozważania przed modlitwą różańcową, roku św. Brata Alberta - w pielgrzymce wezmą udział osoby z Towarzystwa ź. Brata Alberta, a także 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. - Będziemy zachęcać, by uczestnicy pielgrzymki dokonali osobistego aktu zawierzenia się Maryi - dodaje "Kuzyn". Podkreśla jednak, że trwają jeszcze ustalenia, jak będą wyglądały przygotowania w czasie drogi.

Ks. Mirosław Porucznik, główny kwatermistrz, poinformował, że tegoroczna trasa nie ulegnie zasadniczym zmianom, co nie znaczy, że wszystko będzie jak w ubiegłym roku. Ze względu na przypadającą 6 sierpnia niedzielę, Msza św. pielgrzymkowa nie może się odbyć w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku. Kolidowałaby bowiem z Mszą św. parafialną. Przewodnicy wstępnie zdecydowali, że zostanie ona przeniesiona do Wołczyna.

Inna zmiana dotyczy noclegu w Częstochowie - Stradomiu. - Miejsce wokół kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest coraz bardziej zagospodarowane i coraz mniej tam miejsca na rozbicie namiotów. W tym roku jedna z grup, prawdopodobnie "dwunastka" będzie ulokowana na pobliskim... poligonie - wyjaśnia W. Wowk.

Przewodnicy grup PPW rozmawiali również o Mszach św. tzw. "pielgrzymkowych" w katedrze wrocławskiej. Ks. Marek Leśniak, wikariusz w katedrze  i inicjator comiesięcznych spotkań (trzeci piątek miesiąca) przypomniał, że mają one wymiar zarówno integracyjny środowisko pielgrzymów jak również promocyjny. - Eucharystie są transmitowane "na żywo" za pośrednictwem Katolickiego Radia Rodzina. Okolicznościową, pielgrzymkową homilię słyszą więc także potencjalni duchowi pątnicy grupy "16 - mówił. Zachęcał też do aktywnego włączenia się w ich obsługę. Do wakacji pozostały jeszcze dwie Msze św., 19 maja muzyczną obstawę zapewni grupa 15 (franciszkanie brązowi), natomiast 16 czerwca grupa 21 - katedralna. Eucharystie rozpoczynają sięo godz. 18.30.

- Do startu pielgrzymki pozostały już niespełna trzy miesiące. Bardzo byśmy chcieli dotrzeć z informacją o wydarzeniu i z serdecznym zaproszeniem do jak najszerszego grona odbiorców, zwłaszcza młodzieży. Wszelkie sposoby promocyjne są dozwolone i bardzo prosimy o pomoc pod tym względem. Reklama szeptana jest najskuteczniejsza - zaznacza "Kuzyn". Promocji mają też służyć wszelkie internetowe kanały informacyjne. Oprócz strony www.pielgrzymka.pl, są to przede wszystkim profile na Facebooku "Pielgrzymka 2017" i "Piesza Pielgrzymka Wrocławska". Wkrótce powstanie również serwis pielgrzymkowy na stronie www.wroclaw.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama